Afganistan má nového prezidenta, prísahu zložil Ašraf Ghaní

Inaugurácia nového afganského prezidenta Ašrafa Ghániho. Foto: TASR/AP

Kábul 29. septembra (TASR) - Ašraf Ghaní zložil dnes slávnostnú prísahu ako nový afganský prezident. V úrade nahradil Hámida Karzaja. Ide o prvé demokratické odovzdanie moci od roku 2001, keď invázia pod vedením Spojených štátov zosadila fundamentalistické hnutie Taliban, píše agentúra AP.

Niekoľko chvíľ po prísahe prijal Ghaní (65) do svojich rúk slávnostnú prísahu Abdulláha Abdulláha, svojho rivala z prezidentských volieb, ktorý sa teraz stal šéfom afganskej exekutívy. Ghaní teda splnil sľub, že zabezpečí deľbu moci v krajine, a rozptýlil napätie po prezidentských voľbách, ktoré mohlo vyústiť do násilností medzi severom a juhom Afganistanu.

Ghaní, bývalý predstaviteľ Svetovej banky a afganský exminister financií, mal na hlave čierny turban obľúbený na juhu krajiny, keď prijímal prísahu svojich dvoch viceprezidentov a potom Abdulláhovu.

Abdulláh, bývalý minister zahraničných vecí, prehovoril ako prvý a poďakoval sa Karzajovi za jeho službu v prospech Afganistanu a takisto obyvateľom za to, že vo voľbách ich milióny prišli odovzdať hlas - aj napriek hrozbe útokov militantov z hnutia Taliban, ktorí sa snažili volebný proces prekaziť.

"Sme odhodlaní vytvoriť vládu národnej jednoty, byť ako jeden muž," povedal Abdulláh. "Svoje odhodlanie naplníme spoločne, ako jednotný tím," dodal.

Ghaní potom zablahoželal Karzajovi (56) k pokojnému a demokratickému odovzdaniu moci a Abdulláhovi k tomu, že podporil vytvorenie vlády národnej jednoty.

"Nie som lepší než ktokoľvek z vás tu prítomných. Ak urobím niečo dobré, dajte mi svoju podporu. Ak urobím niečo zlé, uveďte ma na pravú mieru," dodal Ghaní.

Karzaj - jediný prezident, akého zažil Afganistan a Západ od invázie v roku 2001 - mal na tvári široký úsmev, keď pri príchode do paláca zdravil prezidentskú stráž. Karzaj vyhlásil, že je rád, že po vyše desaťročí odstupuje. Veď aj americký veľvyslanec nedávno povedal, že Karzaj mal jedno z najťažších a najnebezpečnejších zamestnaní na svete.

Prezidentská kampaň bola o vzájomnom obviňovaní sa

Afgánsky prezident Ašraf Ghaní Foto: TASR/AP

Ghaního inaugurácii predchádzalo takmer šesťmesačné volebné obdobie, ktoré sa začalo prvým kolom prezidentských volieb v júni. Druhé, júnové kolo sa ťahalo celé týždne, pretože obaja súperi, Ghaní a Abdulláh, sa navzájom obviňovali z podvodov. OSN pomohla vykonať "najdôkladnejšie prepočítavanie hlasov vo svojich dejinách" a jeho výsledkom bolo, že percento Ghaního hlasov kleslo z 56 percent na 55, ale aj tak sa stal víťazom volieb.

Skutočný boj o moc sa však uskutočnil počas maratónu rokovaní medzi oboma stranami, ktoré často navštevoval i americký minister zahraničných vecí John Kerry a ďalší predstavitelia USA. Obe strany nakoniec dospeli k dohode o vytvorení novej funkcie šéfa exekutívy, ktorú bude vykonávať práve Abdulláh.

Karzaj bol od roku 2001 jediným lídrom Afganistanu.

Ghaního čakajú náročné úlohy v krajine zničenej vojnou a teroristickými útokmi rôznych militantných zoskupení vrátane hnutia Taliban.

Americkí predstavitelia oznámili, že očakávajú, že Ghaní čoskoro po inaugurácii podpíše s USA bezpečnostnú dohodu, ktorá umožní približne 10.000 americkým vojakom zostať v krajine po tom, čo sa 31. decembra skončí medzinárodná bojová misia v Afganistane.

Aj napriek tomu, že dnes v Kábule v prísne stráženom prezidentom paláci prebiehala inaugurácia prezidenta, na ceste spájajúcej hlavné afganské letisko s palácom došlo k dvom bombovým útokom. Jeden útok si nevyžiadal ranených ani mŕtvych, ale druhý útok samovražedného bombového atentátnika približne kilometer od letiska zabil šesť či sedem ľudí.

Nový prezident Ghaní: skúsený intelektuál, ktorý má vyviesť Afganistan z chudoby

Nový afganský prezident Ašraf Ghaní - bývalý predstaviteľ Svetovej banky a exminister financií - je zástancom rozhovorov s povstalcami radikálneho hnutia Taliban, aby aj oni pomohli obnoviť bezpečnosť v ťažko skúšanej krajine.

Ghaního (65) oficiálne vyhlásili za víťaza sporného júnového druhého kola prezidentských volieb v Afganistane, hoci na tento výsledok sa čakalo niekoľko mesiacov. Rivali Ghaní a Abdulláh Abdulláh sa totiž navzájom obviňovali z volebných podvodov, a tak hlasy musela nakoniec znovu prepočítať Organizácia Spojených národov.

Obaja súperi Ghaní a Abdulláh sa neskôr dohodli na deľbe moci a vytvorení vlády národnej jednoty. Bývalý minister zahraničných vecí Abdulláh prevezme novovytvorený úrad šéfa exekutívy.

"Mier si žiada, aby sme spor vyriešili," uviedol Ghaní pre tlačovú agentúru DPA.

Ghaní postavil predvolebnú prezidentskú kampaň na sľube, že zlepší v Afganistane finančné systémy a zdravotnícke a vzdelávacie služby a že zbaví administratívu korupcie.

Ghaní tiež vyhlásil, že čoskoro podpíše dlho očakávanú bezpečnostné dohodu s USA, ktorá umožní 10.000 americkým vojakom zostať v krajine aj po roku 2014, keď sa skončí medzinárodná bojová misia v Afganistane.

Ašraf Ghaní sa narodil v Kábule. Prvé roky strávil v provincii Lógar, juhovýchodne od hlavného mesta. Ako ekonóm a antropológ sa stal akademikom. Potom pracoval pre Svetovú banku a neskôr, v roku 2002, sa stal ministrom financií vo vláde prezidenta Hámida Karzaja. Jeho úlohou bolo zotaviť hospodárstvo krajiny po páde režimu fundamentalistického hnutia Taliban.

Väčšina jeho politickej podpory je založená na jeho väzbách s kmeňmi. Je Paštúnom, teda príslušníkom - z jazykovej stránky -východoiránskeho národa, ktorý tvorí 42 percent obyvateľov Afganistanu a v minulosti priniesol väčšinu lídrov tejto krajiny.

Ghaní má oddaných priaznivcov medzi vzdelaným mestským obyvateľstvom a mládežou, ktorí ho vnímajú ako svetaznalého intelektuála: dúfajú, že má skúsenosti na to, aby vyviedol ich krajinu z chudoby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.