Zóny voľného obchodu EÚ s Kanadou a USA sú ohrozené

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Viedeň/Brusel 29. septembra (TASR) - Po tom, čo nová Európska komisia (EK) urobila krok proti dohode medzi EÚ a Spojenými štátmi o zóne voľného obchodu (TTIP) a naznačila, že v rokovaniach chce zamedziť prijatie spornej klauzuly o ochrane zahraničných investícií, hodnotí rakúsky odborový zväz zamestnancov obecnej správy tento postoj EK pozitívne. APA cituje vyjadrenie tajomníka zväzu pre medzinárodné záležitosti Thomasa Kattinga, že rovnaké rozhodnutie sa musí prijať aj v prípade dohody o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Kanadou (CETA), o ktorej sa rokovania už skončili.

Katting v nedeľu (28.9.) vo vyhlásení uviedol, že sporná formulácia v dohode CETA, ktorá predpokladá, že v spore zahraničných investorov a štátov má rozhodovať arbitráž, musí z dokumentu vypadnúť.

Proti privilegovanému postaveniu zahraničných investorov v EÚ po nadobudnutí platnosti dohody CETA sa v posledných dňoch stavajú kriticky aj frakcie vládnych strán sociálnych demokratov a ľudovcov. Také stanovisko podporujú v Národnej rade, rakúskom parlamente, aj poslanci za strany Zelených a NEOS.

V odborovom zväze obecnej správy sú organizovaní umelci, novinári, pracovníci športu a ľudia so slobodnými povolaniami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • n. kohut

    ... málo rečí o tejto, krucialnej záležitosti ?!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.