Trezor plný dohadov a možných odpovedí


trezor MS záhadný trezor 1Nadácia pomenovaná menom Matice slovenskej oďaľuje audit Národného pokladu

Dušan D. KERNÝ - Foto: SNN

Mimoriadnu pozornosť vyvoláva snaha otvoriť zrejme najpozoruhodnejší trezor na Slovensku. Podľa všetkého patrí Nadácii Matice slovenskej (MS), ale uložený je v budove Matice slovenskej v Martine. Nadácia je osobitným právnym subjektom a komunikácia s Maticou očividne viazne. Matica slovenská dokonca požiadala nadáciu, aby si z názvu vypustila jej meno.

Podľa dostupných informácií úsilie otvoriť trezor sa zakladá na výroku okresnej prokuratúry Bratislava I. z októbra 2011 – je to podozrenie z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Prístup k trezoru má údajne Nadácia MS, ktorá v priebehu uplynulého pol roka mala dvoch správcov – obaja písomne zatiaľ neprijali termíny, v ktorých sa mal trezor komisionálne otvoriť.

ZLATO ZMIZLO...

zlato štvorecPodľa vedenia MS predstavitelia Nadácie MS „naďalej znemožňujú objasniť pravdu o skutočnom stave Národného pokladu Slovenskej republiky, teda kovovej časti, ktorá má byť uložená v trezore“. Podľa spravodajstva agentúry SITA, nový správca nadácie snahu o verifikáciu označil za autoritatívny postoj MS pri určovaní čohokoľvek vo vzťahu k Nadácii Matice slovenskej. Podľa predsedu MS Matica chce tento problém, ktorý ju zaťažuje, vyriešiť čo najskôr; stanovisko o tom je o. i. na webovej stránke ustanovizne. Podľa HN online z júla tohto roka hodnota národného pokladu sa pôvodne odhadovala na 863 tisíc eur plus obrazy a drahé kovy. Zrejme sú zároveň zaťažené zmenkami. Tie sa podľa hovorkyne MS a  auditu zaratúvajú do celkovej sumy a dosahujú až do výšky 760 000 eur. Sú však nekryté, resp. vložené do spoločnosti, ktorá je v konkurze. Podľa denníka Pravda – zlato, drahé kovy a obrazy boli ohodnotené na sumu každá časť po štyri milióny korún (teda každá z nich dnes okolo 133 tisíc eur). Zlato sa malo sčasti pretaviť do tehličiek a časť predať na dražbe. „O akú sumu ide dnes, Nadácia zatiaľ neprezradila,“ uvádza denník Pravda.

ODVIEZLI ARCHÍV

trezor MS záhadný trezor 2Nadácia svoj archív po nástupe nového vedenia z matičných priestorov v Bratislave odviezla. Objavili sa záznamy, podľa ktorých Nadácia a dokonca i niektorí predstavitelia Matice slovenskej v minulosti ponúkali cenné kovy a umelecké diela na predaj. Z toho, čo zostalo v archíve samotnej Matice, sa dá usúdiť, že Nadácia Matice slovenskej ponúkla na dražbu zlato a striebro v hodnote takmer milión korún (964 456 Sk) v roku 1995, lenže kalkulovala s priamym predajom. „Návratnosť vynaložených nákladov na aukciu, ako i predaj všetkých predmetov z drahých kovov sú diskutabilné, pretože obyvatelia Bratislavy si môžu vybrať drahé kovy v hustej sieti zlatníctiev a predajní klenotov – odporúčam preto predmety z drahých kovov, určené na aukciu, predať priamym predajom kompletne podľa zoznamov a do ceny zahrnúť aj náklad na puncovanie a leštenie,“ píše sa v stanovisku predstaviteľa nadácie.

V osobnej korešpondencii bývalého predsedu MS sa zachovala žiadosť o ocenenie známok s uvedením čísla bankového účtu v prípade, že adresát je ochotný známky kúpiť. Podľa listu ide o 26 listov známok a leteckých známok Slovenska z pozostalosti prof. F. Šubíka (Andreja Žarnova). Adresátom ponuky bol Zväz slovenských filatelistov. Známky pritom darovala vdova po F. Šubíkovi (Žarnovovi ) Matici slovenskej. Takisto z osobnej pošty bývalého predsedu MS pochádza list adresovaný príjemcovi – krajanovi do Austrálie –, ktorý prejavil na jar 1993 v Adelaide záujem o kúpu starožitných predmetov darovaných na Národný poklad SR. List obsahuje údaj, že „to bude možné čoskoro, začiatkom februára 1996, predmety sú ocenené odbornou komisiou a pomerne veľkú časť z nich chceme ponúknuť na predaj – ide o veľký počet predmetov zo zlata a striebra a ďalších cenných premetov, najmä mincí a medailí v úhrnnej hodnote 1 107 559 Sk“. List obsahuje aj aktuálny prepočet tejto sumy podľa vtedajšieho aktuálneho kurzu na americké, resp. austrálske doláre.

BOLESTIVÁ ZÁLEŽITOSŤzlato

Aj z uvedenej mozaiky je zrejmé, že komisionálne otvorenie trezoru, ktorý je paradoxne v budove Matice slovenskej, aj keď jej údajne nepatrí, môže priniesť jasnú odpoveď na všetky vecné otázky a urobí koniec mediálnym dohadom. Najmä však  môže jednoznačne uzavrieť záležitosť, ktorá ťaží matičnú verejnosť a zaťažuje matičný život o to väčšmi, že sa týka riadne zvolených členov vrcholných, ale aj regionálnych orgánov Matice slovenskej. Práve preto je to bolestivá záležitosť. Pokiaľ ide o právnu stránku – Nadácia sa od Matice „osamostatnila“, no zostane takisto právnou otázkou, aký postup v rámci pokračujúceho vyšetrovania v tomto vskutku kurióznom prípade nastane, či môže nastať v zhode s právnym poriadkom platným v SR.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.