Veľká augustová sociálna revolúcia


socialna-poistovnaAKTUÁLNE

Ivan BROŽÍK - Foto: archív SNN

Dôchodkový a odvodový systém na Slovensku čakajú etapové zmeny

Prvé zmeny už od septembra, ďalšie od januára nového roku. To je výsledok rekordne dlho prerokovávanej novely zákona o sociálnom poistení. Novinky sa budú týkať budúcich i súčasných dôchodcov, tzv. dohodárov a živnostníkov.

Súčasným dôchodcom štát od januára zvýši dôchodky o pevnú sumu 12,6 eura, predčasným dôchodcom o 13,1 eura a invalidným dôchodcom o 11,7 eura. Počas nasledujúcich piatich rokov dôchodky budú každoročne rásť o pevnú sumu. Potom sa budú percentuálne zvyšovať o výšku inflácie.

  • OTVORIA DRUHÝ PILIER

Budúcich dôchodcov bude zaujímať, že vek odchodu do penzie sa bude od roku 2017 predlžovať o 50 dní ročne. Výrazné zmeny sa dotknú druhého piliera. Terajší deväťpercentný príspevok sa zníži na štyri percentá. Druhý pilier štát otvorí od septembra do januára. Ten, kto chce z neho vystúpiť, musí o to listom požiadať Sociálnu poisťovňu. Celá, doteraz nasporená suma mu prejde automaticky na jeho osobný účet v poisťovni. Aj živnostníci a zamestnanci sa budú musieť prispôsobiť zmenám. Prvou je nárast sociálnych a zdravotných odvodov zo súčasných 160,24 eura na 185,3 eura v roku 2013. Minimálne odvody sa budú rátať z polovice priemernej mzdy. Zmení sa aj vymeriavací základ. Najbližšie klesne koeficient pre jeho výpočet na 1,9. Tí zamestnanci, ktorí poberajú mzdu nad 1 200 eur mesačne, budú platiť vyššie odvody ako doteraz. Odvodové stropy budú zjednotené na úrovni päťnásobku priemernej mzdy.

  • ZMENY PRE DOHODÁROV

Najvýraznejšie zmeny čakajú tzv. dohodárov. Doteraz platilo, že zamestnávateľ z dohody zamestnanca odvádzal 0,8 percenta na úrazové poistenie a 0,25 na garančné poistenie. Po novom to už budú takzvané plné odvody, ktoré dohodára môžu stáť 13,4 percenta z mzdy, a zamestnávateľa ďalších 35,2 percenta dohodárovej mzdy. Parlament súhlasil s výnimkou pre študentov vo veku do 18 rokov. Všetky ich príjmy do výšky 66 eur budú oslobodené od akýchkoľvek odvodov. Starší študenti, výsluhoví a invalidní dôchodcovia budú mať znížené odvody na 29,8 percenta. Zo mzdy starobných dôchodcov bude povinné odviesť 23,8 percenta. Dohodári však môžu očakávať aj to, že po schválení ďalších noviel zákonov budú mať nárok na dovolenku, nemocenské plnenie v prípade choroby a uvažuje sa aj o povinnosti pre zamestnávateľov hradiť im stravné lístky. Tieto „benefity“ však v súčasnosti narážajú na ostrý nesúhlas zamestnávateľov.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.