3 OTÁZKY PRE: Alojza HLINU, člena Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť


Tri otázky pre: Alojza HLINU, člena Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť

Násilie nezastaví bezbrannosť

Zhováral sa Ivan BROŽÍK 

Iniciovali ste mimoriadne zvolanie branno-bezpečnostného výboru parlamentu pre množiace sa lúpežné, brutálne a bezcitné útoky asociálov na starých bezbranných ľudí.

Výbor mal byť k tejto problematike zvolaný už dávno. Čím neskôr sa tým budeme zaoberať, hľadať riešenia a zavádzať opatrenia, tým to bude dramatickejšie. Situácia sa v niektorých oblastiach Slovenska už „vymkla“ z rúk a niektorí nezodpovední politici sa stále tvária, akoby sa nič nedialo. Sociálny systém tak, ako je nastavený teraz, je neudržateľný, a nad tým, aby občan pochopil, že sa rúti, už vôbec netreba dlho rozmýšľať.

Nezaráža vás, že na obrazovke v spravodajskej televízii maloletý fagan na otázku redaktora: „Nemáš výčitky svedomia?“ so smiechom odpovie: „Niéé, nás to bavilo, kopali sme všetci“?

Zaráža. Žiaľ, mám pocit, že budeme čoraz viac konfrontovaní s podobnými reakciami. Súvisí to aj s celkovým trendom nárastu násilia v spoločnosti, vyspelé krajiny nevynímajúc. U nás je to však znásobené dlhodobo neriešenou situáciou v niektorých oblastiach Slovenska.

Sám som zvedavý, aký bude postup štátu. Aké nástroje podľa platných zákonov využije? Či vôbec má nástroje na elimináciu takýchto konaní? Bude ma zaujímať, či predstavitelia vlády SR začnú predstavovať aj systémové návrhy riešení.

Aký máte návod na zastavenie takejto bezcitnej brutality zo strany asociálov voči slušným bezbranným občanom?

Sú ad hoc riešenia pre konkrétne prípady, napríklad posilnenie policajných hliadok, prísne potrestanie, ale aj terénna práca v rómskych komunitách. Zdôrazňujem, terénna práca v komunite, a nie vypisovanie hlásenia z teplej kancelárie z okresného mesta do Bratislavy, že zatiaľ je dobre. Musíme zaviesť najmä systémové opatrenia. Musíme prestavať sociálny systém. Bude to bolieť, bude krik, ale čím skôr to urobíme, tým menej „nedramatické“ to bude.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.