3 OTÁZKY PRE: Kristiána BEZÁKA, spolutvorcu dokumentu Misia bratov zo Solúna


Bezák  Misia bratov zo Solúna - štvorecTri otázky pre: Kristiána BEZÁKA, spolutvorcu dokumentu Misia bratov zo Solúna

Svätopluka ako kráľa zahraničie nespochybňuje

Zhováral sa Dušan D. KERNÝ 

● Vatikánsky tajný archív je pojem – boli ste tam ako prvý ?

Musím sa priznať, že táto skutočnosť bola pri samotnom nakrúcaní v Tajnom vatikánskom archíve podružná. Všetko sme robili v strese, lebo čas, ktorý nám bol naplánovaný, bol z hľadiska nášho dokumentu nedostatočný. Aj tak ďakujem Pánu Bohu, že sme to nakoniec aj vďaka sústredenosti a pracovitosti kameramana a osvetľovača nakrútili.


● Videli ste bulu pápeža Jána VIII., u nás bola predmetom prudkého verejného sporu?

Po obchádzaní a cielenom spochybňovaní obsahu tohto najvýznamnejšieho dokumentu našich dejín niektorými historikmi žijúcimi z daní našich občanov je takáto jedinečná príležitosť pre tvorcu dnes viac ako zaväzujúca. Bula Jána VIII. z roku 880 preukazuje, že Nitra je najstarším biskupstvom na území stredovýchodnej Európy, približne o sto rokov starším ako Pražské biskupstvo. Pápež v bule nariaďuje nitrianskemu biskupovi Vichingovi, aby vo všetkom poslúchal svojho arcibiskupa Metoda. Zároveň nariaďuje, aby sa Metodovi podriadili všetci duchovní – kňazi, diakoni, klerici a ľud žijúci na území Svätoplukovej dŕžavy – a ak tak neurobia, majú byť vyhnaní. Bulou sa však naplnili aj politické územné ašpirácie Pápežskej stolice.

● Videli ste originál slova REX v súvislosti so Svätoplukom?

Žiaľ, originál buly pápeža Štefana V. Quia te zelo fidei – kráľovi Svätoplukovi, existuje len v odpise z 10. storočia v cisterciánskom kláštore Heiligenkreuz v Rakúsku. Je však nespochybniteľné, že pápež Štefan V. oslovuje Svätopluka ako kráľa. Píše: Štefan, biskup, sluha sluhov Božích, Svätoplukovi, kráľovi Slovanov. List sa datuje rokom 885. Tieto údaje si dosiaľ nikto v zahraničí nedovolil spochybniť. Duplikát buly v Diecéznom múzeu v Nitre je každému dostupný.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.