Unikátny projekt


NOC logoCentrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra

V marci začalo Národné osvetové centrum pracovať na projekte Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra. Jeho cieľom je vytvorenie informatizačného systému na dlhodobú archiváciu, ochranu digitálneho obsahu a jeho následnú prezentáciu a sprístupnenie širokej verejnosti.

Národné osvetové centrum získa na základe spolufinancovania z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pre projekt, ktorého realizácia bude trvať 40 mesiacov, vyše 23 miliónov eur. Po ukončení projektu bude v správe Národného osvetového centra prevádzkovaný informačný systém, ktorý okrem iného zabezpečí prezentovanie vyše milióna kultúrnych objektov v digitalizovanej podobe. Na základe vytvorenia jednotnej databázy sa sprístupnia všetkým, teda aj laickým záujemcom, unikátne digitalizované artefakty, ktoré nepodliehajú autorskej ochrane. Napríklad vzácne rukopisy slovenských aj zahraničných autorov, rovnako ako knihy a inak nedostupné tlače z fondov Národnej knižnice v Martine či Univerzitnej knižnice v Bratislave, ktoré sú taktiež do projektu zapojené. Konečným cieľom by malo byť zapojenie Slovenska do ambiciózneho projektu Europeana, ktorý chce ponúknuť to najlepšie z jednotlivých národných kultúr všetkým kultúry chtivým záujemcom v členských štátoch Európskej únie.

(mab)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.