Zúročené polstoročie


KNIHA TÝŽDŇA

Imrich Sedlák: 50 rokov v slovenskom národnom živote, VMS, 2011

Ján DOBÁK

Kniha spomienok univerzitného profesora PhDr. Imricha Sedláka (1933) reflektuje najmä na jeho polstoročné pôsobenie v slovenskom školstve, múzejníctve a Matici slovenskej. Sumarizuje aktivity autora a prispieva k osvetleniu dejín Matice slovenskej a života spoločnosti na Slovensku.

Sedlák imrichJe zrejmé, že autora trápilo nedostatočné poznanie a z toho vyplývajúce podceňovanie východu Slovenska ostatnými obyvateľmi. Aj preto sa stala centrom jeho celoživotnej vedeckovýskumnej činnosti problematika východného Slovenska, vždy chápaná v celoslovenskom kontexte. V roku 1965 vyšli prvé a dodnes jediné Dejiny Prešova, ktorých je I. Sedlák spoluautor a zostavovateľ. Ďalšie monografie – Strieborný vek (1970), V čierťažiach búrok (2001) a Svitanie na východe (2008) približujú čitateľovi národno-politické, kultúrno-spoločenské a literárno-integračné procesy na východnom Slovensku.

Aj keď sa autor ťažko prebíjal životom, nestratil humor a obdivuhodnú pracovitosť. Svedčí o tom 27 publikácií z literárnej a kultúrnej histórie, vyše 100 vedeckých štúdií, zhruba 70 publicistických článkov a vyše 30 libriet a scenárov expozícií a výstav. Toto všetko stačil popri funkciách docenta a prodekana na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove, odkiaľ musel v roku 1971 odísť pre vyslovenú pravdu o národnostných pomeroch na východe Slovenska a pre matičné aktivity v roku 1968. Situáciu riešil odchodom do srdca Slovenska – Martina, kde ho na literárno-múzejnom pracovisku prichýlila Matica slovenská. Po roku 1989 pokračoval vo vedeckovýskumnej práci a okrem iného riadil Pamätník národnej kultúry a Slovenské národné literárne múzeum. Spomínaná kniha je hodnotným prameňom pri štúdiu literárnej a kultúrnej histórie posledných 50. rokov. Cennou súčasťou publikácie s výstižným podtitulom Od spomienok k prameňom sú dokumentačné fotografie v texte, prehľadná výberová bibliografia autora a menný register.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.