Urbi et orbi po novom


POZNÁMKA

Urbi et orbi po novom

Peter JÁNOŠÍK

Požehnanie Mestu a svetu – Urbi et orbi – bolo prvým vianočným posolstvom nového pápeža od jeho nástupu do úradu vlani na jar. Pápež František v ňom hovoril o násilí a vojnách v mnohých krajinách sveta. Požehnanie však predniesol iba v dvoch jazykoch – v taliančine a latinčine – na rozdiel od svojich dvoch predchodcov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. Nie je to škoda, najmä keď veľkú silu cirkvi vidí práve v laikoch?

Na Dni katolíckej mládeže v Riu de Janeiro vyzval mladých: „Choďte a získajte za učeníkov všetky národy.“ Preto o to viac prekvapuje, že svoje požehnanie Urbi et Orbi nevyriekol vo väčšine kresťanských jazykov. Veď v týchto národoch, ktoré sa majú stať učeníkmi sveta, slová pápeža vyrieknuté v ich materčine oživia vieru, ktorú svet tak potrebuje.

Pápež František si stále vo svete udržuje vysokú popularitu. Na internete sa vlani jeho meno objavovalo najčastejšie – porazil manželku britského princa Kate, aj muža, ktorý svetu prezradil detaily o praktikách americkej tajnej služby – Edwarda Snowdena. Pápežovo meno sa vôbec najčastejšie objavovalo na 275 tisícoch serverov v anglickom jazyku. Až za ním je označenie americkej zdravotnej reformy ObamaCare, skratka Národnej agentúry pre bezpečnosť – NSA – a meno muža, ktorý vyzradil podrobnosti o jej rozsiahlom sledovacom programe – Edwarda Snowdena. Na piatej priečke sa objavila Kate Middletonová, manželka britského princa Williama, ktorá v lete porodila syna George Alexandera Louise, v poradí tretieho následníka britského trónu.

Svoju popularitu a istú exkluzivitu si pápež František zaslúžil svojimi netradičnými názormi na kresťanstvo i samotný Vatikán. Povedzme jeho názor na ateistov... Širšie o tom sám hovorí: „Tí, ktorí milujú Boha, bratov a sestry, kráčajú za svetlom. Tých ale so zavretým srdcom ovládaným pýchou, podvodom a egoizmom pohlcuje tma.“ Svätý Otec pripomína: „Rob iba dobro – potom nájdeme spoločný bod, v ktorom sa stretneme.“ Myslí tým ateistov, čo je odlišné od línie Benedikta, týkajúcej sa nekatolíkov.

Na ateistov sa podľa pápeža Františka treba pozerať ako na dobrých ľudí, ak konajú dobro. Nabáda tak, aby ľudia všetkých vyznaní alebo aj bez vyznania spolupracovali. Zamýšľa sa, či aj ateisti môžu byť Ježišom spasení, a odpovedá si, že áno. Vo Vatikáne si tým vyslúžil pohoršenie a dementi od hovorcu Svätej stolice. Nevšedný je aj názor Svätého Otca na predstaviteľov cirkvi. Kritizuje ich za sebauspokojenie a klerikálny narcizmus. K obrazu cirkvi v súčasnom svete uviedol, že je uzavretá sama do seba, a tak duchovne nemocná. Veľkú silu cirkvi vidí v laikoch. No nepožehnať ich v ich rodnom jazyku bola škoda.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.