Poľské štátne vyznamenanie pre slovenského kňaza


VÝZNAMNÍ SLOVÁCI

Poľské štátne vyznamenanie pre slovenského kňaza

Ján KOŠIAR

Tradičné predvianočné stretnutie na veľvyslanectve Poľskej republiky pri Svätej stolici v sobotu 14. decembra 2013 malo pre Slovákov žijúcich vo večnom meste osobitný význam. Osobne sme mohli zablahoželať kňazovi Šebastiánovi Košútovi k udeleniu vysokého poľského štátneho vyznamenania Dôstojníckeho kríža Rádu Obrodenia Poľska. Prezident Poľskej republiky Bronislaw Komorowski rozhodnutím č. 340/2011 poctil ním nášho krajana za jeho mimoriadny prínos k demokratickým zmenám v Poľsku.

Šebastián Košút sa narodil 16. novembra. 1941 v Čiernej Hore, ktorá patrila do Slovenskej republiky, no po druhej svetovej vojne pripadla Poľsku. Po skončení Gymnázia v Jablonke študoval v Kňazskom seminári vo Varšave, primície mal 27. mája 1965. Kňaz Šebastián Košút sa v rokoch totality angažoval v Poľsku v organizácii Ruch, čo bolo v tom čase nelegálne, preto bol v júni 1970 zatknutý. Odsedel si jeden rok. Po prepustení z väzenia s kňazmi Stanislavom Ługowským a Jerzym Borsom organizoval tajných kuriérov náboženskej literatúry z Poľska na Slovensko. V roku 1980 odišiel do Talianska, kde sa stal spolupracovníkom nášho biskupa Pavla Hnilicu SJ. Bol kaplánom pre utečencov v azylovom záchytnom tábore v Latine, ktorý sa nachádzal šesťdesiat kilometrov južne od Ríma. V službách biskupa Pavla Hnilicu bol až do „prevratu“ v novembri 1989.

Posledných vyše dvadsať rokov pôsobí vo farnosti Marano Equo neďaleko Ríma, kde mnohí slovenskí, poľskí i iní kňazi, kresťanská mládež a ďalší pútnici nachádzajú pohostinnosť. Otec Šebastián vojde do dejín aj ako podporovateľ umenia. Pomohol najmä majstrovi Stanovi Dusíkovi, ktorý prešiel spomínaným utečeneckým táborom a neskôr sa usídlil vo Florencii. Majster Dusík namaľoval u otca Šebastiána v Marane na dlažbe v kostole o. i. aj veľkého anjela, ktorý meral dve poschodia. Ten potom zdobil vo Svätom roku 2000 dve poschodia fasády Veľvyslanectva SR pri Svätej stolici. S nápadom umiestniť ho tam prišiel vtedajší veľvyslanec Marián Servátka.

V Marano Equo spievali aj známe detské spevácke zbory Melódia či Súrodenci Jendruchovci. Otec Šebastián prichádza raz či dvakrát do roka aj na Slovensko, kde je doma v Dolnom Oháji a v známych kúpeľoch Podhájska. Pred dvomi rokmi tu oslávil aj svoju sedemdesiatku. Ako povedal na slávnosti v Ríme veľvyslanec Poľskej republiky pri Svätej stolici Piotr Nowina-Konopka, kňaz Šebastián Košút prispel k nezávislosti Poľska a Slovenska a k znovuzískaniu náboženskej slobody.

Na slávnosti sa zúčastnili viacerí poľskí cirkevní hodnostári z Vatikánu: kardinál Ze­non Grocholewski, prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu, pápežský almužník arcibiskup Konrad Krajewski, arcibiskup Edward Nowak, programový riaditeľ Rádia Vatikán P. Andrzej Koprowski SJ a ďalší. Slovenských krajanov zastupoval P. Rajmund Klepanec OP a autor týchto riadkov.

Autor je magistrálny kaplán Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.