Čo je doma, to sa im veru ráta...


Maďarskí nacionalisti si ničia dôveryhodnosť

Čo je doma, to sa im veru ráta...

Ján ČERNÝ Foto: internet

Strana maďarskej komunity (SMK) si problémy nerobí. Ani z pravdy, ani zo štátnych dotácií. Škrabance či doslova hlboké zádery na vlastnej cti obchádza mlčaním či výsmešnými gestami. V nedávnych voľbách do vyšších územných celkov sa predseda tejto strany nedokázal pozrieť voličom do očí a povedať im pravdu o svojej štátnej príslušnosti...

Predseda republikovej rady tejto komunitnej strany, rodák z Moče v okrese Komárno je v týchto dňoch už aj policajným vyšetrovaním spájaný s podozrením zo zneužitia dotácií v obci Zemianska Oľča. Tiež v okrese Komárno. László Szigeti končil vo funkcii ministra školstva vlády Mikuláša Dzurindu v júli 2006. A práve v júni 2006 si (podľa Obchodného registra SR) akciová spoločnosť Megart „zrazu“ rozšírila predmet podnikania z prevažne poľnohospodárskej výroby aj na práce spojené s rekonštrukciou budov. Minister z Moče schválil práve vtedy už zjavne dosť narýchlo Zemianskej Oľči dotáciu vo výške stošestnásťtisíc eur na opravu telocvične. Ale – čuduj sa svet nezvyčajným náhodám – zrazu vstúpila do hry spomínaná miestna firma Megart. Starosta Zemianskej Oľče jej spomínaných vyše stotisíc eur posunul – na opravu veľkej spoločenskej sály. No nie obecnej. Priestory, ktoré firma Megart mala rekonštruovať, boli súkromnými priestormi spoločnosti Megart. Starosta, inak akoby naozaj len náhodou nominant SMK, teda opäť „pucipajtáš a komunitný trafikant“, sa detinsky vyhovára. Vraj on nič, to ministerstvo. Exminister tvrdí, to nie ja, to úradníci. A telocvičňa v Zemianskej Oľči sa rozpadáva. No akciovka si sama sebe za naše peniaze vynovila svoj majetok. Nuž, vlastne sa rozpadávajú aj posledné zvyšky niekdajšej akej-takej povesti SMK. A všeobecne s dôverou voči SMK a jej predstaviteľom či regionálnym „aktivistom“ treba narábať nanajvýš obozretne. Súdruhovia z tejto komunity bez hanby totiž klamú nielen v Bruseli, pokúsili sa o to opakovane už aj u nás na Slovensku. V súčasnosti zrejme ilegálny predseda ilegálnej politickej strany József Berényi tvrdil: „Máme zhruba dvesto starostov...“ To však ani podľa stránky Demagog.sk nie je pravda. Starostov si Berényi pridal z brucha asi sedemdesiat.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.