Ústavný súd sa pridal k Orbánovým kritikom


madarskoMaďarsko sa všemožne usiluje o zvýšenie počtu občanov

Viliam KOMORA  - Foto: archív

Pribúdanie štátnych občanov Maďarska nie je dostatočné. To si zrejme myslí vláda Viktora Orbána, keďže vytvára podmienky na zjednodušenie procesu získania maďarského občianstva. Maďarský vicepremiér zodpovedný za menšinovú politiku Zsolt Semjén je pre zvyšovanie počtu občanov ochotný urobiť všetko. Žiadosti o občianstvo budú vybavovať do troch mesiacov. Podľa vicepremiéra sa tak otvára možnosť na „užšie zjednotenie národa“.

Za posledné dva roky získalo Maďarsko asi dvestoosemdesiattisíc nových občanov z maďarských národnostných menšín žijúcich v okolitých štátoch. To je za obdobie, odkedy platí maďarský kontroverzný zákon o dvojakom občianstve, ktorý kritizuje viacero susediacich štátov.

EKONOMICKÉ POHNÚTKY          

Najväčší počet záujemcov o maďarské štátne občianstvo je z Rumunska a zo Srbska, keďže držitelia maďarských pasov takto získajú štátne občianstvo krajiny EÚ a stanú sa súčasťou schengenského priestoru. Ukazuje sa, že získanie maďarského štátneho občianstva nemotivujú nacionalisticko-patriotické dôvody, ale je to skôr ekonomická a finančná záležitosť z dôvodu získania pasu schengenského štátu EÚ. Takéto výhody už majú občania maďarskej národnosti v SR a Rakúsku, ktorých krajiny sú v schengenskom priestore, preto v Maďarsku evidujú omnoho menej žiadostí o získanie občianstva od obyvateľov týchto štátov.

orban mladýNa získanie maďarského občianstva doteraz stačilo, keď žiadateľ preukázal, že má predka z Maďarska či Uhorska, na akejkoľvek úrovni hovorí po maďarsky, resp. má záujem sa maďarčinu naučiť a nie je bezpečnostnou hrozbou pre novú vlasť. Orbánova vláda pripravuje ďalšie zjednodušenie podmienok na získania občianstva – majú sa zaviesť nové pravidlá pri vyhodnocovaní matričných záznamov, aby odbremenili štátnu administratívu, ako aj žiadateľov o občianstvo. Z. Semjén predpokladá, že do konca roka pribudne pol milióna nových žiadostí. Tvrdí, že maďarské úrady sa usilujú zabrániť, aby občianstvo nadobudli bývalí agenti, príp. extrémisti. Doplňme, že odmietnutých žiadostí je len 1,5 percenta.

KRITICKÉ HLASY

Takéto rozdávanie občianstiev má však kritikov aj v Maďarsku. Obávajú sa, že Maďarom sa môže stať hocikto, a takýto spôsob ich náboru je podľa nich neakceptovateľný. Vicepremiér Zsolt Semjén sa bráni, že pre získanie stopäťdesiat tisíc nových občanov je ochotný všetko strpieť, a  jeho životným poslaním a cieľom je znovu zjednotiť maďarský národ. Takéto tvrdenia možno označiť za príkladnú demagógiu a tvrdý nacionalizmus.

Orbánovu autokratickú politiku kritizujú aj zo zahraničia, pranieruje ju EÚ, MMF, predstavitelia iných štátov, ako aj maďarská opozícia. Ďalšiu ranu dostala po rozhodnutí maďarského ústavného súdu. Maďarský volebný zákon zaviedol povinnú registráciu voličov minimálne 15 dní pred parlamentnými voľbami. Nerozhodní voliči v Maďarsku, ako aj noví maďarskí občania spoza štátnych hraníc sú nepredvídateľní, a preto pre Orbánov Fidesz predstavujú strašiaka. Podľa skúseností sú voliči Fideszu disciplinovanejší. Predvolebnú registráciu však maďarský ústavný súd zrušil ako neopodstatnené obmedzovanie volebného práva. Predvolebná registrácia sa tak nekoná. Podanie ústavnému súdu dal spoluzakladateľ Fideszu a súčasný prezident János Adler. Opozícia si vydýchla. S rozhodnutím ústavného súdu sú spokojní aj obyvatelia, keďže štyria z piatich boli proti predvolebnej registrácii. Antal Rogán ako predseda poslaneckého klubu vládneho Fideszu potvrdil, že sa nepokúsia zvrátiť tento fakt, preto je povinná registrácia definitívne zažehnaná.

MENEJ PRÁV...

Rozhodnutie sa však týka len voličov z Maďarska. Voliči spoza hraníc sa budú musieť pred voľbami registrovať. Dá sa predpokladať, že to zníži ich záujem o politické a stranícke aktivity a maďarskú integráciu. Ukázalo to tiež na druhoradé postavenie maďarských národnostných menšín za hranicami oproti „starým“ občanom Maďarska, keďže Maďari v zahraničí majú takto menej práv a viac povinností. Reči politikov o veľkej jednote maďarského národa sú len propagandistické balóniky...

Ústavný súd ďalej rozhodol, že súkromné médiá sa budú môcť podieľať na predvolebnej reklame. Týka sa to aj zahraničia, kde TV Duna dominuje vo vysielaní pre maďarské národnostné menšiny. Zámer Fideszu, aby bola kampaň len vo verejnoprávnych médiách, ktoré má vláda pod kontrolou, tak nevyšla. Bolo tiež rozhodnuté, že možno zverejňovať predvolebné prieskumy aj menej ako týždeň pred voľbami, čo takisto môže ovplyvniť nerozhodných voličov a obrátiť sa proti Orbánovej vláde.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.