To mi povedal Jerguš...


SEBEOBRANA

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

V ten deň pred rokmi Jerguš Ferko dostal cenu Literárneho fondu SR. Sedeli sme potom v kaviarni a povedal mi mnohé zaujímavé slová. Okrem iného sme debatovali aj o rómskej problematike v spojení s takzvanou rómskou otázkou na Slovensku. Jerguš bol v duchu svojej výchovy a tiež zamerania celej svojej rodiny vždy humanista.

A nikdy nebral fakty do stvárnenia publicistických tém iba tak zľahka. Mali sme ho (a máme i dnes) nielen preto v úcte. Zomrel po ťažkej chorobe v roku 2001. Mal vtedy len štyridsaťštyri rokov. Jeho kniha Maďarské (seba)klamy sa vo Vydavateľstve Matice slovenskej dočkala viacerých vydaní. Vážiť si slová žurnalistu, akým bol Jerguš Ferko, je našou povinnosťou. Okrem iného mi vtedy povedal aj toto...

„Ak sa čoraz hlasnejšie ozývajú protesty proti teroru Rómov voči väčšinovému obyvateľstvu, je to založené na princípe sociálnej komparácie, keď daňoví poplatníci vyjadrujú nevôľu nad tým, že slušný človek, ktorý sa dostane do sociálnych problémov, nie je zo strany štátu pozitívne diskriminovaný, ale asociáli, ktorí sú ako pijavice, neváhajú na organizovanú trestnú činnosť zneužívať aj vlastné maloleté deti. To sú známe fakty, a ak verejne dostupné štatistiky nerozoznávajú špeciálne rómsku kriminalitu, je to manipulácia faktov. Takisto je manipulatívne uplatňovanie zákona o rasovo motivovaných zločinoch, lebo ešte ani jeden prokurátor ho nepoužil v prípade obetí napadnutých rómskymi útočníkmi. To znamená, že samotný zákon je rasistický, nie však voči Rómom.

Lenže maďarskí rasisti kdekoľvek vo svete i spoza slovenských južných hraníc sa zrejme bez problémov a vari aj radostne vyrovnávajú s faktom, že v tých štátoch okolo Maďarskej republiky, kde žije maďarská menšina, rómski občania sa hromadne hlásia k maďarskej národnosti. Výhodné pre maďarskú menšinu je to najmä pred voľbami a pri prerozdeľovaní financií pre menšinové kultúry. Rómovia, ktorí sa prihlásia k inej ako rómskej menšine, uberajú tak peniaze vlastnej národnosti.“

Toto Jerguš Ferko povedal kedysi prozreteľne o vtedajšej i dnešnej realite, ktorej sa už nedožil.

Iste, fakty, ktoré sú celkom jasné, netrápia členov maďarskej strany Jobbik (ideovej základne tzv. Maďarskej gardy), ktorá sa už dostala aj do Európskeho parlamentu, aby tam šírila ideály „demokracie a humanizmu“ v duchu horthyovských tradícií. A Európa drží hubu, aby viac nepodráždila už aj tak ekonomickým kolapsom rozzúrených „maďarských humanistov“. Maďarské (seba)klamy pretrvávajú... Kto tomu neverí, nech si všimne skryté aj otvorené aktivity rôznych takzvane občianskych združení, ktoré zámerne pod skrytou agendou „humanizmu“ vykonávajú nepriateľskú činnosť proti našej republike!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.