Úsudok nech si spraví každý sám


BROŽÍK webKOMENTÁR

Úsudok nech si spraví každý sám

Ivan BROŽÍK

Prežívame taký malý zázrak. V ekonomike dokonca veľký... Je však čas plesov, verejnosť musí byť dostatočne informovaná o róbe a účese tej či hentej celebrity či nebodaj o žuvačke, frajersky vypľutej na červený koberec... Preto tie priame vstupy, preto celý húf rozrušených redaktoriek. Alebo keď už to naozaj inakšie nejde a o Slovensku už aj v cudzine hovoria pozitívne, potom treba vyvolať nejaký ten škandál a zmobilizovať na každú podlosť pripravených aktivistov, pre ktorých je „in“ politický boj so súčasnou vládnou a s parlamentnou mocou. Mimochodom, demokraticky zvolenou, ale to je to najmenšie, čo by práve táto skupina oponentov štátu a samozvaných zástavníkov demokracie rešpektovala.

Kým na zvesti o tom, že medzinárodná ratingová agentúra Moody's predpovedá na tento rok Slovensku a našej ekonomike zrýchlený rast, akoby ktosi uvalil informačné embargo, z rôznych kanálov sa na nás valí záplava informácií z Plesu v opere i z jeho zákulisia a z ďalších podobných svojráznych podujatí pre svojráznu societu. Možno je výstrih pani Malachovskej naozaj atraktívnejší ako prognóza spomínanej hodnotiacej agentúry. Stále si však ešte v rámci takej akejsi zatuchnutej ekonomickej skúsenosti myslím, že od toho druhého sa odvíja aj miera investícií, ktoré by mohli „prísť“ na Slovensko, kým to prvé mi nedá ani prácu, ani nezvýši plat.

Moody's si vo svojej pravidelnej správe všíma, že rozpočtový deficit Slovenska bol vlani výrazne nižší, ako bol plán. To nám podľa agentúry pomôže dosiahnuť deficit celého okruhu verejných financií pod tromi percentami HDP. Moody's odhaduje, že vlani si naša ekonomika polepšila o 0,9 percenta HDP a v tomto roku sa jej rast zrýchli na 2,5 percenta. Nuž, ide o pozitívnu a dôležitú informáciu, preto asi nemá u nás v mediálnom priestore miesto. Aj keď už teraz máme spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie štvrtý najvyšší podiel investícií. Pred nami je iba Belgicko, Rakúsko a Estónsko. Je to údaj verifikovaný nadnárodným štatistickým úradom – Eurostatom. Samotný hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily sa vlani na Slovensku rovnal 76 percentám priemeru Európskej únie. Škoda, že sa niečo také nedeje aj s našimi priemernými zárobkami. Štátny dlh Slovenska by mal tento rok vzrásť na 56,7 percenta HDP. O tomto čísle už určite mnohí počuli. Dobre sa s ním operuje, ak sa kritizujú úsporné opatrenia a ak treba dokumentovať „neschopnosť“ vlády. Nikto u nás – keď mi pamäť slúži však ešte nepovedal k tomuto A aj B. Hrubý dlh vlád v pomere k HDP by podľa aktuálnych odhadov Medzinárodného menového fondu mal tento rok vzrásť na 95,3 percenta v eurozóne a na 109,2 percenta v Spojených štátoch. Úsudok nech si spraví každý sám. A môže tak spraviť aj v dvoch nasledujúcich a zdá sa – protichodných tvrdeniach. Kým Európska komisia (EK) skonštatovala, že v prípade Slovenska sú riziká ekonomickej prognózy celkovo vyvážené, vyhliadky slovenskej ekonomiky sa stále zhoršujú – tvrdí INESS, Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií na Slovensku. Nečudo z dôvodov nám všeobecne dobre známych, nie? Odborníci z EK predpovedajú Slovensku mierny rast zamestnanosti, slabú infláciu a pokračujúci stav prebytku na bežnom účte platobnej bilancie. Akokoľvek hľadám, nič zhoršujúce sa v tej prognóze nevidím, nanajvýš ak viacej hospodárskej nádeje. Na vyváženie pripojím aj predpoveď Národnej banky Slovenska (NBS). Tá na rok 2014 predpovedá nárast zamestnanosti o 0,3 percenta a na rok 2015 o 0,4 percenta. Miera nezamestnanosti by tak mala postupne klesať z tohtoročných 14,2 percenta na 13,6 v roku 2014 a 13 percent v roku 2015. Čaká nás aj rast nominálnych miezd, konkrétne o 2,6 percenta.

Niežeby bolo potrebné teraz za každú cenu vyťahovať pozitívne informácie. Ide o to, že si už mnohí všimli, ako sa o vývoji slovenskej ekonomiky už dávnejšie nepublikujú nijaké údaje. Kto z nás by nemal rád vysmážané šišky, zábavy a obdobie očakávania príchodu jari? A kým sa bude písať iba o celebritách na plesoch a báloch, dovtedy môžeme žiť v pokoji, že so Slovenskom to nie je až také katastrofálne, že náš štát nekrachuje a že naša ekonomika nestojí nad priepasťou.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.