Vraj nie sme dosť konzervatívni


zelenayová webPOZNÁMKA

Vraj nie sme dosť konzervatívni

Eva ZELENAYOVÁ

Azda nijaký kňaz v súčasnosti nevyvoláva taký mediálny záujem ako bývalý arcibiskup Róbert Bezák. Je takmer neuveriteľné, že takého skromného, mierneho, umierneného, pokorného duchovného odvolal pápež Benedikt XVI. z funkcie. Aspoň takýto dojem vzbudzuje knižka rozhovorov s jeho priateľom, publicistom Štefanom Hríbom, keď hovorí o Bohu. Menej zhovievavý je k cirkvi a v niektorých úvahách takmer nepochopiteľný. „V nižších morálnych nárokoch môže byť problém, ale na druhej strane je v tom aj čosi pekné,“ hovorí bývalý arcibiskup. Tvrdí tiež, že nie sme konzervatívna katolícka krajina. Lenže potom prečo ju pápež Ján Pavol II. označil za záchrankyňu Európy?

Róbert Bezák sa vo funkcii nesprával ani skromne, ani s pokorou. V otvorenom liste mu to vytkli jeho rodáci. „Lámete sľub kňazskej poslušnosti ako suchý prútik. Neodstúpili ste z funkcie dobrovoľne. Museli Vás odvolať. Historická hanba pre cirkev na Slovensku, aj pre Vás. Zakázali Vám vystupovať v masmédiách. Vy vzdorne vystupujete.“ Aj list svojmu predchodcovi, emeritnému arcibiskupovi Jánovi Sokolovi napísal povýšenecky, arogantne a nepriateľsky.   Bezákovo odvolanie z úradu nekomentovali oficiálne cirkevné kruhy, rozhodnutie pápeža prijala Konferencia biskupov Slovenska ako fakt. To tak pobúrilo novinára Hríba, že im napísal otvorený list, v ktorom ich označil za infantilných. Od júla 2012, keď bol z funkcie odvolaný, nijaký duchovný nedostal taký priestor v médiách ako Bezák. Za jeho rehabilitáciu boli organizované koncerty, demonštratívne vystúpenia dokonca aj  vo vnútri chrámu. Exposlanec František Mikloško bol kvôli Bezákovi ochotný porušiť sľub daný kardinálovi Korcovi. Kauza Bezák sa stala nástrojom v boji proti cirkvi.

Zvolenie nového pápeža Františka dalo podnet istým kruhom na ďalšie vyhrocovanie situácie v cirkvi. Od nového pápeža očakávali rehabilitáciu Bezáka. Ibaže František potvrdil rozhodnutie svojho predchodcu tým, že vymenoval nového trnavského arcibiskupa. V polovici januára sa už zdalo, že Bezák sa predsa len dočká satisfakcie. Na tlačovej konferencii vo Viedni oznámil rakúsky pastorálny teológ Paul Zulehner, že Bezákovho prípadu sa ujal sám pápež František, riešenie je za dverami a rehabilitácia otázkou niekoľkých týždňov. Podľa Zulehnera pápež rokoval v tejto veci s prefektom Kongregácie pre biskupov kardinálom Marcom Ouelletom, s apoštolským nunciom na Slovensku Mariom Giordanom i so slovenským kardinálom Jozefom Tomkom.

Bublina spľasla, keď sa ukázalo, že informátorom Zulehnera bol exposlanec František Mikloško a kardinál Tomko dementoval informáciu, že v tejto veci rokoval s pápežom. Keby bol Mikloško zvolal tlačovú konferenciu v Bratislave, iste by o nej nebola informovala agentúra APA ani Česká televízia. Blamáž je o to väčšia, že kardinál Marc Ouellet Bezákovi na stretnutí oznámil, že pápež František sa s ním nestretne, kým nezačne robiť pokánie a neospravedlní sa za svoje konanie. Podľa agentúry SITA Ouellet tiež vyzval Bezáka, aby sa zdržiaval v talianskom kláštore redemptoristov v Bussolengu, kde nastúpil v decembri na ročný skúšobný čas.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.