Vierozvestcovia sa znovu stretajú s jazyčníkmi


Maroš BančejDo súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda si kopla aj Slovenská televízia

Maroš M. BANČEJ

Bratislavskí poslanci najnovšie schválili umiestnenie súsošia na Hurbanovom námestí. Výhrady však majú k umeleckému stvárneniu sochy. Zdá sa, že osud súsošia svätých Cyrila, Metoda a Gorazda kopíruje turbulentné osudy našich vierozvestcov počas ich pohnutého života. Na začiatku bola idea dôstojne si uctiť pamiatku týchto patrónov Európy súsoším, odhaleným na budúci rok pri príležitosti 1 150. výročia ich príchodu na Veľkú Moravu.

Záujem výtvarníkov prekonal všetky očakávania a odborná porota po starostlivom zvažovaní napokon vybrala návrh akad. sochára Antona Gabríka. Potiaľ celý príbeh prebehol podľa očakávania. Nič nenasvedčovalo ani tomu, že miesto, na ktorom organizátori projektu, Matica slovenská, Konferencia biskupov Slovenska a Spoločnosť svätého Gorazda, chceli súsošie postaviť – Hurbanovo námestie v Bratislave – bude spochybňované. Náhle sa však situácia dramaticky zmenila.

Poslanci mestského zastupiteľstva Bratislava najskôr neschválili umiestnenie diela na miesto, s ktorým sa uvažovalo už pri samotnom zadávaní súťažných podmienok. Najnovšie - 25. októbra - Hurbanovo námestie schválili - vyslovili však pochybnosti o umeleckom stvárnení sochy. Zároveň sa v tlači začali objavovať názory spochybňujúce nielen samotnú inštaláciu, ale dokonca aj umelecké kvality súsošia. Naveľa boli ponúknuté náhradné riešenia – umiestniť svätých Cyrila, Metoda a Gorazda na bratislavskú Kalváriu, prípadne na severnú terasu Bratislavského hradu. Pokiaľ prvý návrh je až na hranici provokácie, keďže ponúknutá lokalita je „pánubohu za chrbtom“ a okrem miestnych, návštevníkov hostinca Funus a majiteľov psov tam turista nezablúdi, druhý návrh sa zdá byť priechodnejší. Ale... Na Bratislavskom hrade momentálne finišujú rekonštrukčné práce. Je viac než otázne, či sa preto podarí získať stavebné povolenie a v akom časovom horizonte. Následná inštalácia sochy na termín, ktorý je viac než symbolický, by sa tak vôbec nedala stihnúť.

Zároveň to celé zo strany mestských radných pripomína alibistické prehadzovanie si horúceho zemiaka na iných zodpovedných, keďže spomínané pozemky mestu nepatria. A slová o nízkej estetickej hodnote diela? Tie sú už vyslovene tendenčné a negujú posudky odborníkov z oblasti umenia, ktorí si za kladným hodnotením stoja. Ostáva sa len zamyslieť nad tým, komu naši vierozvestcovia prekážajú. Nie je to náhodou nenápadná pomsta istých kruhov, ktoré by radi videli namiesto súsošia Štúrovcov jazdeckú sochu Márie Terézie aj s maďarskými husármi ako pomník hlásajúci tisícročnú nadvládu Maďarov nad územím bývalého Uhorska? Keď sa voči tomuto, viac než spornému plánu zdvihol spontánny odpor širokej verejnosti a ozvala sa aj Matica slovenská, Štúrovci ostali na svojom mieste. Ďalšou ranou pod pás súsošiu bola reportáž odvysielaná v STV v relácii Reportéri. O jej objednávke v duchu: čo je proti Matici, to sa počíta, je zbytočné hovoriť. Prečo však proti návrhu vystupovali aj niektorí slovenskí vlastenci a dlhoroční matičiari je skutočne na zamyslenie....

Uvidíme ako sa to so súsoším bude uberať. Kauzu budeme sledovať.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.