Vilova La Skala v Krupine


valo webAKO BOLO, ČO BOLO

Vilova La Skala v Krupine

Peter VALO

V novembri minulého roka nás opustil herec Viliam Polónyi. Po rozlúčke v bratislavskom krematóriu sa stretli jeho priatelia vo vieche U sedláka. Medzi nimi nechýbala ani skupinka Krupinčanov. Vilo sa im zaryl hlboko do sŕdc. V Krupine i na celom Honte rozosieval dobrú náladu a nezištne pomáhal svojim rodákom otvárať dvere, keď niečo vybavovali v Bratislave. Aj preto ho nazývali kráľom Hontu.

U sedláka som sa stretol s krupinským primátorom. Dosť nasrdene som hovoril o tom, že si nevážime vlastnú históriu ani ľudí, ktorí pre nás niečo urobili. Primátor Rado Vazan odvetil, že Krupinčania si ich Vilka uctia, ako sa patrí. Slovo dodržal. Krupinčania s menom svojho rodáka spojili tohtoročné Dni mesta Krupiny. Spomienka na Vila sa začala otvorením zaujímavej výstavy fotografií a dokumentov, ktoré priblížili život populárneho herca, a pokračovala v miestnom amfiteátri, ktorý sa nachádza len pár desiatok metrov od Vilkovho rodného domu. V amfiteátri Vilkova manželka Božka spolu s primátorom Vazanom  odhalili pamätnú tabuľu s Vilovým portrétom. Ani ten nebol hocijaký. Vybrali si ho v legendárnej postave Báťa Klimu z kultového filmu Sebechlebskí hudci. Na tabuli stojí, že ju osadili pri príležitosti pomenovania amfiteátra menom slávneho herca.

Potom na Vilka spomínali manželka a kamaráti. Mal som tú česť byť medzi nimi.  Futbalová legenda a držiteľ striebornej medaily z majstrovstiev sveta Titus Buberník prehovoril o Vilovi ako o športovcovi. Herec Ľubo Paulovič predniesol básničku, ktorá zaznela aj na Vilkovom pohrebe. Spisovateľ Peter Štrelinger zahral na fujare a režisér Cyril Králik žartovne navrhol, aby sa amfiteáter volal Vilova La Skala. To asi preto, že tabuľu umiestnili na veľkej skale. Vtipný nápad sa ujal, lebo naň diváci zareagovali spontánnym aplauzom. Bolo to milé popoludnie, podvečer a večer. Nuž nečudo, že všetkým, čo sa pričinili o Vilkovu oslavu, so slzami v očiach zaďakovala jeho sestra Helena. So živým vystúpením prispeli aj miestni ochotníci, ktorí zahrali epizódu z Bukovčanovej tragikomédie Luigiho srdce alebo poprava tupým mečom. Výber mal svoju logiku. Dramatik Ivan Bukovčan bol do Vilkovho herectva zamilovaný a niektoré postavy (i túto) „ušil“ práve pre neho. S Ľubom Paulovičom sme sa zhodli na tom, že keby udeľovali Cenu Viliama Polónyiho za herecký výkon, tak by sme ju dali Xénii Lvomskej. Večer pokračoval v retroštýle skupiny Slovak tango,  ktoré bolo skvelému hercovi a komediantovi veľmi blízke. Neskôr začali premietať filmy, v ktorých Vilo zažiaril.

V rámci Dní Krupiny na Slávnostnom Mestskom zastupiteľstve udelili Cenu mesta Krupiny Michalovi Kľučkovi in memoriam a Anne Ližbetinovej a Cenu primátora Vojtechovi Šandovi a Petrovi Korčokovi. Za nich najvýstižnejšie prehovoril Kľučkov syn Jozef, ktorý povedal, že jeho otec skúmal históriu mesta, a o ľuďoch, čo ju vytvárali, písal a hovoril s  úctou a pokorou. Dnešní ľudia viac poznajú všelijaké celebrity ako skutočné osobnosti, čo sa postavili na stranu spravodlivosti, urobili významné objavy, postavili výnimočné stavby alebo vytvorili krásne umelecké diela. „Aj u nás v Krupine a okolí takí ľudia žili, žijú alebo pochádzajú odtiaľto. Sú úspešní vo svojej práci, s láskou učia a vychovávajú naše deti a aj vo svojom voľnom čase rozvíjajú a organizujú spoločenský život. Nebojme sa na nich ukázať prstom a poďakovať sa im.“  To ukázanie prstom odcitoval v amfiteátri Ľubo Paulovič, ktorý zdôraznil, že by sme mali oceňovať ľudí, ktorí  nám zanechali stopu.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.