Vládnu doktori RSDr.


Praha štvorecPOZNÁMKA

Peter JÁNOŠÍK

Českí voliči v krajských voľbách a doplňovacích voľbách do Senátu potrestali vládu Petra Nečasa za politiku úspor a súčasné zvyšovanie daní. Relatívny komunistický úspech je dielom kolektívnej straty súdnosti a ochoty vymazať z pamäti nepríjemné obdobia minulosti. Podľa prieskumu agentúry STEM 64 percent Čechov označuje úspech komunistov za protest proti politikom a korupcii, s ktorou komunistov nespájajú.

Komunisti získali v krajských voľbách v Ústeckom kraji dvadsať kresiel v päťdesiatpäťčlennom zastupiteľstve, za nimi skončili sociálni demokrati s trinástimi kreslami. Na svojom ustanovujúcom zasadaní zvolili úsťanskí krajskí zastupitelia podľa očakávaní za hajtmana Oldřicha Bubeníčka z KSČM. Je tak prvým ponovembrovým komunistickým hajtmanom zvoleným v Českej republike. KSČM teraz prvý raz zvíťazila v dvoch krajoch. Bubeníček hovorí, že voliči ocenili prácu jeho strany v opozícii.

Školstvo v Karlovarskom kraji riadi radný Václav Sloup (KSČM), bývalý pohraničník, ktorý schvaľuje vraždy na bývalej železnej opone, ale svojou minulosťou sa príliš nechváli. Do životopisu iba uvádza, že je absolventom vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti a neskôr sa živil ako podnikový právnik. Svoje názory nezmenil: „Hnevá ma, keď kdejaký perohryz uráža moju osobu a ostatných poctivých a oddaných ochrancov štátnych hraníc, ktorí hrdo nosili uniformu Pohraničnej stráže.“ Pohraničníci a vojaci velia aj Olomouckému či Juhočeskému kraju. V Olomouckom kraji priviedol komunistov do krajskej vlády bývalý dôstojník Československej ľudovej armády Alexander Černý, ktorý sa stále chváli komunistickým titulom RSDr. (ľudovo „rozhodnutím strany doktor“). Petr Braný, ktorý je lídrom komunistov v Juhočeskom kraji, slúžil ako dôstojník v Pohraničnej stráži od roku 1971 a príbehy troch stoviek obetí, ktoré v rokoch 1948 – 1989 zahynuli pod strelami Pohraničnej stráže, ho tiež nijako neťažia. „Tak ODS, ako aj hlavnej opozičnej strane, stredoľavej sociálnej demokracii, uškodil rad korupčných škandálov,“ píše zahraničná tlač a uvádza, že ČSSD získala v krajských voľbách iba 24 percent hlasov, teda o 12 percent menej než pred štyrmi rokmi. Vyše polovici českých občanov (56 percent) úspech komunistov neprekáža. Napriek tomu české srdcia dodnes ťažko akceptujú, že sa komunisti adekvátne neospravedlnili za podporu sovietskeho režimu. Nereformovaní českí komunisti, ktorí sa aj dve desaťročia po revolúcii zdráhajú jasne sa dištancovať od svojej stalinistickej minulosti získali vyše 20 percent hlasov.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.