Volanie na ratu


POZNÁMKA

Volanie na ratu

(jcb)

Prežijú Slováci v Maďarsku? Po konštatovaní, že je to s nimi horšie, ako sme predbežne predpokladali, je táto otázka celkom namieste. Problémom je nielen to, že Slovákov v Maďarsku je menej ako v roku 2001, ale najmä to, že maďarská politika to mieni proti nim využiť – zohľadniť to trebárs pri udeľovaní dotácií, pri zakladaní miestnych slovenských samospráv a podobne.

Tieto fakty svedčia v prvom rade o nedostatočnej národnostno-politickej praxi Maďarska, navyše treba zdôrazniť, že pri sčítaní išlo o tzv. senzitívny údaj, teda na otázky súvisiace s národnosťou a materinským jazykom občania mohli a nemuseli odpovedať. Slovom, ide o totálne nespoľahlivé údaje, ktoré značne ovplyvnilo aj vedenie tej-ktorej lokality, notár si vyberal sčítacích komisárov (pod vplyvom starostu a poslaneckého zboru) svojvoľne podľa vlastných predstáv. Povedzme v známych Mlynkoch nerešpektovali žiadosť, aby túto prácu vykonávali – tak ako to bolo v minulosti – najmä slovenskí pedagógovia, dokonca snáď ani jeden z terajších „sčítačov“ nebol Slovák, takže potom výsledok už ani nie je prekvapením. Z polovičného stavu obyvateľstva Slováci „sa zrazu zmenšili“ na zhruba štvrtinu...

Počet obyvateľov Maďarska klesol za desať rokov o 260 687. Vyplýva to z práve zverejnených výsledkov sčítania ľudu v roku 2011, pri ktorom v tejto krajine zaregistrovali 9 937 628 obyvateľov. K slovenskej menšine sa prihlásilo 35 208 obyvateľov, čo je vyše desaťpercentný pokles za uvedené obdobie. Podpredseda Ústredného štatistického úradu (KSH) Zsolt Németh v Budapešti na tlačovej besede uviedol, že prirodzený úbytok v spoločnosti bol o tretinu zmiernený vplyvom medzinárodnej migrácie. Koncom desaťročia však k poklesu počtu obyvateľov prispel vstup Maďarska do Európskej únie a otvorenie pracovného trhu západných krajín. Člen Valného zhromaždenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) Imrich Fuhl pre TASR v tejto súvislosti uviedol, že v sčítaní ľudu bola otázka týkajúca sa národnosti nepovinná, mnohí na ňu preto ani neodpovedali. Zistené údaje môžu byť skreslené.

„Považujem za politicky nekorektné, že na základe týchto údajov budú posudzované štátne dotácie pre menšiny,“ dodal I. Fuhl. Najpočetnejšou národnostnou menšinou v Maďarsku je rómska, ku ktorej sa prihlásilo 315 000 ľudí. V roku 2001 bolo Rómov o 53 percent menej. Nárast počtu zaznamenala aj druhá najväčšia menšina – nemecká. Nemcov zaregistrovali 186 000 – o 54 percent viac ako pred desiatimi rokmi.  Príslušníci slovenskej menšiny obsadili počtom tretiu priečku spolu s Rumunmi. Chorvátov je takmer 27 000, Srbov zhruba 10 000 a počet príslušníkov ďalších siedmich menšín je podľa údajov KSH menej než 10 tisíc.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.