Výsluhové dôchodky


SEBAOBRANA

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Bolo to pár dní predtým, ako vláda rokovala o zmene systému dôchodkového zabezpečenia policajtov a vojakov. Pri ceste autom nás zastavila hliadka Policajného zboru SR. Policajti si robili svoju prácu a hoci človek, ktorý od nich na ceste dostane pokutu, iste nie je nadšený, zopár slušných viet s chlapmi v uniformách môže prehodiť. Nemajú ľahkú prácu, tak načo sa hnevať, najmä ak by sa vodič mohol hnevať iba ak sám na seba...

Ak sa policajtov opýtate, ako sa majú, nebudú sa zrejme neznámemu pocestnému sťažovať na nedostatok práce, možno sa skôr poďakujú za opýtanie a vari sa dočkáte aj úsmevu. Ten im však rýchlo zamrzol, keď som sa opýtal, čo hovoria na zmeny v ich dôchodkovom systéme. Možno sa im zmeny nepáčia a možno im celkom nerozumejú. Tak či onak, zmeny ich čakajú, hoci v niečom sa budú týkať najmä ľudí, ktorí sa policajtmi v blízkej budúcnosti ešte len stanú.

Policajti a vojaci si budú odvádzať na výsluhový dôchodok viac peňazí. Takisto si budú musieť dlhšie počkať, kým im naň vznikne nárok. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú odsúhlasila vláda. Legislatíva má pomôcť vyriešiť hlavne deficitný stav osobitných účtov, z ktorých sa vyplácajú výsluhové dôchodky. Novelizovaný zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája 2013. Návrh predložil minister vnútra Róbert Kaliňák. Policajti a vojaci majú podľa novely  zo služobných príjmov odvádzať 7 percent, v súčasnosti je to 5 percent. Nárok na výsluhový dôchodok sa má zvýšiť z pätnástich na dvadsaťpäť rokov služby. Zároveň sa navrhuje, aby služobný úrad odvádzal zamestnancom financie na výsluhový dôchodok vo výške 20 percent platu namiesto súčasných 17 percent.

Zvyšuje sa tiež čas nároku na odchodné. Po novom to bude trinásť rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne iba novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.

Čas služby potrebný pre vznik nároku na výsluhový príspevok sa má tiež postupne predlžovať rovnakým systémom ako pri výsluhovom dôchodku. Z doterajších piatich rokov sa postupne zvýši na desať rokov. Novela tiež spresňuje mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa aj mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.

Všetky systémové zmeny majú stabilizovať model financovania veľkej časti štátnych zamestnancov, ktorí sa starajú o bezpečnosť občanov. Otázka je, či sa zmeny pričinia o to, aby muži v uniformách v budúcnosti svoju prácu brali viac ako poslanie než ako obyčajné zamestnanie...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.