SEBAOBRANA
(rkh)
Bolo by to šokujúce, keby to bola pravda! Každý druhý Slovák, no i Čech by si vraj radšej pre budúci život vybrali inú krajinu než svoju rodnú vlasť. Vyšlo to podľa agentúrneho prieskumu, ktorý prebehol v lete tohto roku na vzorke dvoch tisíc respondentov. Spoločnosť GfK v otázkach ľudí vyzvala, aby spontánne uviedli konkrétnu krajinu, ktorú by si vybrali, ak by sa mohli rozhodnúť, kde by chceli žiť.
Z ankety vyplynulo, že Slovákov a Čechov to láka najviac na Západ do ekonomicky vyspelejších štátov. Najatraktívnejšie krajiny pre život sú vraj USA, Anglicko, Nemecko a Rakúsko. Pokiaľ pre Slovákov je vo veľkej miere lákavý život aj v Českej republike, Česi by si Slovensko ako ideálnu krajinu pre život volili už menej. Ďalšími zaujímavými krajinami pre našincov sú Švajčiarsko, Kanada, Austrália, ale aj južné krajiny Európy ako Taliansko a Francúzsko.
Treba vidieť za podobnými, štatisticky vysokými číslami najmä problémovú ekonomiku a slabú morálku spoločnosti? Je pravda, že Slovensko zaspalo na vavrínoch? Niektorí hovoria, že po úspešných rokoch reforiem a priťahovania investorov nastalo obdobie úpadku a podnikateľského temna posilneného krízou. Ale vari tá kríza nie je aj v krajinách, kam by sa mladí chceli vysťahovať?! Hm...
Iba 48 percent ľudí zo Slovenka a z Česka by zostalo lojálnych voči štátu, kde sa narodili a kde aj momentálne žijú. Zväčša takú ochotu uvádzali starší ľudia. Naopak, mladí ľudia chcú chodiť po svete v túlavých topánkach a oveľa viac ich láka život v zahraničí. Iba 32 percent mladých Slovákov vo veku do 29 rokov by zostalo žiť na Slovensku a iba 28 percent mladých Čechov by si zvolilo pre život Českú republiku.
„Život za hranicami tiež oveľa viac láka v oboch krajinách mužov a ľudí bez záväzkov. Lepšie vyhliadky mimo domova tiež vidia ľudia, ktorí pracujú v súkromnom sektore, a tí, ktorí sú nespokojní so svojím osobným príjmom,“ komentuje situáciu Anna Buzinkayová, ktorá v spoločnosti GfK zodpovedná za prieskumy v oblasti retailu a spotrebného tovaru.
Takéto agentúrne prieskumy síce hovoria, že vyše 70 percent z nás je hrdých na svoje slovenské občianstvo, no má to zádrh. Sme hrdí, ale nechceme na Slovensku žiť. Podľa prieskumu by až polovica z našich občanov rada žila v inom štáte. Medzi mladými znechutenie dosahuje až takú mieru, že zo Slovenska by ich odišlo viac ako dve tretiny. Otázka znie: Je pravda, že vyše sedemdesiat percent mladých ľudí by sa zo Slovenska odsťahovalo? Druhá otázka znie: Prečo?! Tretia otázka: Ako je možné, že práve mnoho mladých vari aj v súvislosti s celkovou krízou sa na Slovensko vracia? Štvrtá otázka: Nie sú podobné citované prieskumy (na slabej vzorke) iba manipulačnými dezinformáciami?!