Vyvrcholili oslavy 150. výročia založenia Matice


Matica slovenská rokovanie štvorecV Martine sa 1. – 4. augusta 2013 konali Národné matičné slávnosti

Vyvrcholili oslavy 150. výročia založenia Matice

Michal BADÍN – Igor VÁLEK – Foto: autori

Podujatie sa začalo vo štvrtok 1. augusta kongresom Matíc slovanských národov. Spoločne sa stretli zástupcovia z ôsmich krajín Európy. Do Martina zavítali delegáti z Matice sliezskej, Matice slovinskej, Matice bunjevackej, Matice českej, Matice čiernohorskej, Matice serbskej (lužicko-srbskej), Matice slovenskej na Zakarpatsku, Zväzu Slovákov v Chorvátsku, Matice slovenskej v Srbsku.

Prvý deň slávností pokračoval vernisážou výstavy Posvätný odkaz. Svätí Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení.

  • NOVÉ BUSTY

Druhý deň podujatia, piatok 2. augusta, otvorila vernisáž výstavy Matica v národe – národ v Matici, potom matičiari slávnostne odprezentovali striebornú zberateľskú mincu, poštovú známku a najnovšiu knižnú publikáciu o dejinách MS Vrastanie do času. Vrcholom druhého dňa bolo slávnostné otvorenie Parku sv. Cyrila a Metoda v areáli Matice slovenskej, odhalenie súsošia svätých Cyrila a Metoda a búst Štefana Moysesa, Karola Kuzmányho a Jána Francisciho. „Martin dal symbolickú frčku do nosa hlavnému mestu Bratislave, ktorá si doteraz nenašla miesto pre umiestnenie súsošia Cyrila a Metoda,“ povedal predseda MS Marián Tkáč, ktorý spolu so zástupcami troch cirkví, pôsobiacimi v Martine, zástupcami mesta Martin a s ďalšími predstaviteľmi Matice slovenskej súsošie a busty odhaľoval. Autorom vyše dvojmetrového dreveného súsošia je Milan Krajňák, bustu Francisciho zhotovil Radko Mačuha a busty Moysesa a Kuzmányho Tomáš Polonský.

  • SPRIEVOD

fico v MS

Predseda vlády opätovne - už niekoľkýkrát v tomto roku - navštívil Maticu slovenskú.

V sobotu 3. 8. sa okrem mnohých sprievodných podujatí konal Sprievod matičiarov ulicami Martina do amfiteátra. Ešte predtým Dychová hudba Minciar z Kremnice hodinovým koncertom pred obedom prilákala na Kamenné námestie v centre Martina asi tristo Martinčanov. V amfiteátri program pokračoval vystúpeniami matičných folklórnych súborov, spevácko-dramatických skupín a iných záujmových združení z celého Slovenska. Počas slávnostného galaprogramu Ochrankyňa národa, vysielaného v priamom televíznom prenose televízie TA3, boli pri príležitosti 20. výročia vzniku Slovenskej republiky ocenené Cenou dvadsaťročia osobnosti v 20 kategóriách národného, politického, kultúrneho, vedeckého, umeleckého, duchovného, hospodárskeho a spoločenského života. Za všetkých ocenených sa prítomným prihovoril bývalý prezident Českej republiky Václav Klaus. Sobotný program vyvrcholil v amfiteátri v Martine nočnými koncertmi hudobných skupín Hogo Fogo, Bačova fujara, Aya, Lavagance a Arzén.

  • BOHOSLUŽBY

V nedeľu, počas záverečného dňa slávností, sa konali slávnostné bohoslužby, organový koncert a programy Matičnej nedele v SNM-Múzeu slovenskej dediny. Hlavnými organizátormi Národných matičných slávností, ktoré prebiehali pod záštitou predsedu vlády Roberta Fica (do Martina prišiel v sobotu 3. 8.), boli Matica slovenská a mesto Martin.

 Súvisiace články a prejavy s osláv Matice slovenskej:

http://www.snn.sk/index.php/aktualne/1667-nasa-buducnost-spociva-v-pestovani-vlastenectva

http://www.snn.sk/index.php/aktualne/1666-r-fico-matica-formuje-zmysel-zivota-naroda

http://www.snn.sk/index.php/publicistika/1670-otec-naroda-je-urazeny

http://www.snn.sk/index.php/nazory/1668-ziva-voda-maticnych-slavnosti

http://www.snn.sk/index.php/nazory/1669-matica-slovenska--vsetko-vsetkymPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.