Vzorový životný príklad boja za osobnú a národnú slobodu


čič-gešperZa Milanom Čičom – významným politikom a vlastencom (2. 1. 1932 – 9. 11. 2012)

Pavel POLLÁK – Foto: archív SNN

V stredu 14. novembra 2012 v Katedrále sv. Martina v Bratislave sa Slovensko lúčilo s významným politikom, vlastencom, bývalým predsedom Ústavného súdu SR, vedúcim Kancelárie prezidenta SR, ale tiež predsedom prezídia Matice slovenskej Milanom Čičom. Na rozlúčku prišlo vyše tisíc stúpencov a obdivovateľov jeho politiky a jeho životného odkazu, ktorý nám zanechal.

So zosnulým sa prišiel rozlúčiť prezident SR Ivan Gašparovič, predseda vlády SR Robert Fico v sprievode piatich členov vlády, predseda NR SR Pavol Paška, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, pätnásť vyslancov akreditovaných v SR i obyvatelia rodného Zákamenného na Orave. Lúčili sa s ním všetci Slováci roztratení po svete od Austrálie, Južnej Afriky, Argentíny, štátov Južnej Ameriky, Slováci v USA, Kanade, v celej západnej Európe, cez Slovákov na Dolnej zemi. Celé Slovensko sa lúčilo s rešpektovanou a autoritatívnou osobnosťou našej súčasnosti – jeho smrť zasiahla celý náš národ.

STAVITEĽ DNEŠKA

čič jánAko prvý demokratický predseda „vlády národného porozumenia“ po novembrových udalostiach v roku 1989 bol spolu s prof. Karolom Plankom aj autorom Ústavy Slovenskej republiky a významným obrancom našej demokratickej slobody a nášho európanstva. Jeho členstvo v Európskej akadémii vied a umení v Salzburgu, kde svoju inauguračnú reč predniesol v perfektnej latinčine na prekvapenie prítomných európskych akademikov, ktorých jeho prejav vysoko zaujal, len potvrdzuje jeho európanstvo, ktoré ho postavilo nielen na čelo domáceho právnického sveta, ale i európskeho.

Jeho životnú púť predznačilo chudobné detstvo v oravskej obci Zákamenné, dedinke, ktorá dala Slovensku inú významnú osobnosť – kňaza, veľkého národovca, mučeníka, bojovníka za národnú a náboženskú slobodu, biskupa Jána Vojtaššáka. Práve preto viedla ďalšia cesta Milana Čiča po maturite do Spišskej Kapituly, kde začal prvé semestre na bohosloveckej fakulte a často miništroval biskupovi Vojtaššákovi v tamojšej svätyni. Tam sa naučil hrať na organe a túto lásku často využíval pri návšteve slovenských kostolov. Na organe hral prekrásne, ba skvostne.

Pre finančné ťažkosti sa zo Spišskej Kapituly pobral za právnickým vzdelaním. Promoval na Univerzite J. A. Komenského v Bratislave, obhájil profesúru, získal titul akademika Slovenskej akadémie vied, bol predsedom Ústavného súdu SR a včlenil sa tak medzi vedúce osobnosti európskeho právnického sveta.

DEJINNÉ ZÁPISY

Milan Čič vojde do slovenských dejín aj pre smelé rozhodnutia ako predseda „vlády národného porozumenia“. V máji 1990 trebárs prijal pozvanie Svetového kongresu Slovákov v Toronte a na túto slovenskú misiu za more získal viac ako sto popredných osobností Slovenska, z ktorých mnohí prvý raz uvideli Spojené štáty americké a Kanadu. V sprievode bol aj predseda Slovenskej národnej rady Rudolf Schuster a predseda federálneho parlamentu Alexander Dubček. Vystúpenie Milana Čiča, Alexandra Dubčeka a Rudolfa Schustera na Svetovom kongrese Slovákov v Toronte sa stalo veľkou udalosťou a bolo v popredí americkej a kanadskej tlače.

Bol som ako jeho poradca členom tejto delegácie. Z Toronta sme spolu s Milanom Čičom, Rudolfom Schusterom a Alexandrom Dubčekom odleteli do Washingtonu, kde si A. Dubček prevzal na Washingtonskej univerzite titul doctor honoris causa...

Milan Čič vo svojom pohnutom živote, najmä tom politickom, vykonal veľa prínosného. Zažil aj veľa sklamaní a všelijakých skúšok, ktoré naša história zaznamená, že v nich čestne obstál.

Prežil som s ním pol storočia ako priateľ a spolupracovník; stál som pri míľnikoch jeho života. Som hrdý na toto obdobie a v ňom na jeho statočnosť, čestnosť a ľudskosť. Vyslovujem mu svoj hlboký obdiv. Som hrdý, že som poznal jeho ľudský a kresťanský postoj, lebo nielen pre mňa, ale aj pre celé okolie bol vzorom charakterného a morálneho muža.

Hodnota ľudského života sa stáva ozajstným blahorečením pre politika vtedy, keď sa človek o jej získanie, ale aj uchovanie a kultivovanie sám svojím intelektom, vôľou a najmä mravným odhodlaním pričiní. A práve životný príbeh Milana Čiča je vzorovým príkladom vnútorne hlboko prežitého zápasu za slobodu svoju i slobodu svojho národa, ku ktorému sa hlásil v dobrom i zlom. Patril k prvým prednovembrovým politikom na Slovensku, čo ešte v časoch zdanlivo nehybného starého režimu začali chápať nevyhnutnosť zásadnej zmeny, ktorú si vyžadovala budúcnosť našej krajiny a jej obyvateľov. Vďačná pamäť slovenského národa si Milana Čiča uchová ako popredného muža politického života na Slovensku. A Slovensku bude Milan Čič veľmi chýbať.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.