Za chyby politikov zaplatia vždy daňovníci


Rozpočet štátu – stály predmet rôznych politických prístupov, kalkulácií a záujmov

Oto BALOGH

Prognózovať parametre štátneho rozpočtu tak, aby zohľadňovali predpokladaný ekonomický vývoj a korešpondovali s reálnymi ekonomickými podmienkami, je dnes v časoch globálnej ekonomickej a finančnej krízy viac ako ťažké. Okrem objektívnych okolností sú vlády a ministri aj pod vplyvom rozličných záujmových skupín, vlastných alebo straníckych záujmov. Tieto faktory limitujú charakter ich rozhodnutí, vrátane strategických.

Prvým a prvoradým je samotná príprava štátneho rozpočtu. Ten tohoročný pripomína ementál. Úradujúca vláda postupne odhaľuje stále nové výpadky v oblasti príjmov. Oproti prognózam bývalej vlády to vyzerá oveľa horšie s odvodovými a daňovými príjmami. Ministerstvo financií oznámilo, že pri výbere daní z príjmov právnických osôb (t. j. rovnej 19-percentnej dane ) eviduje výpadok 100 mil. eur. Podľa aktuálnych prognóz bude tohoročný daňovo-odvodový výpadok 231 mil. eur a budúcoročný 254 mil. eur. Generálny riaditeľ sekcie finančnej politiky MF SR R. Majerský pre náš týždenník v tejto súvislosti povedal : ,,Vláda pri schvaľovaní rozpočtu pre rok 2013 vytvorila rozpočtovú rezervu na zhoršený makroekonomický vývoj v objeme 313 mil. eur, ktorá je schopná pokryť výpadok daňovo-odvodových príjmov v budúcom roku. V tomto smere bude predložený do NR SR pozmeňovací návrh k štátnemu rozpočtu.“

■ (NE)VIE A (NE)POVIE

S otázkou, v čom vidí hlavné príčiny výpadku príjmov v štátnom rozpočte na rok 2012, sme sa obrátili aj na jeho hlavného architekta, dvojnásobného ministra financií, krstného otca ekonomických reforiem, špecialistu na dlhodobé plánovanie a prognózovanie Ivana Mikloša. Do uzávierky tohto vydania nášho týždenníka na našu otázku nereagoval. Inak sa k problému postavili predstavitelia Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktorý je hlavnou analytickou jednotkou vlády SR. Mimoriadna prognóza daňových a odvodových príjmov (DOP) verejnej správy na roky 2012 – 2015 z 5. decembra toho roku poskytuje dostatok informácií o predpokladanom vývoji DOP. Táto prognóza reviduje doterajšie očakávania na základe nových údajov o hotovostnom plnení DOP a údajov z daňových priznaní. V roku 2012 očakáva IFP nižšie DOP o 231 mil. eur. Naďalej zlý je vývoj DPH. Za prvých deväť mesiacov toho roku kumulatívny rast DPH medziročne klesol o 2,8 percenta, kým spotreba domácností narástla o 3,5 percenta. Očakávaný výnos tejto dane IFP znížil o 121 mil. eur. Na zlom vývoji sa podpísal najmä vývoj počas prvých troch mesiacov toho roka. IFP znížil aj odhad výberu spotrebných daní o 19 mil. eur a aj odhad príjmov súvisiacich s výstupom sporiteľov z II. piliera z očakávaných 68 na 40 mil. eur.

■ ZAPLATÍ NEPRAVÝ

Vláda v rámci konsolidačného balíčka prijala viacero legislatívnych zmien, ktoré v tomto a v budúcich troch rokoch majú kompenzovať rozpočtové výpadky a dostať verejné financie do lepšej kondície. V roku 2013 majú priniesť do štátneho rozpočtu 434,8 mil. eura, v roku 2014 vyše 477 mil. eur a o rok neskôr vyše 510 mil. eur. Liečba, presnejšie naprávanie chýb predchodcov, tejto vláde určite na popularite nepridá, lebo chyby politikov si opäť raz (a určite nie naposledy) odskáču daňoví poplatníci. Väčšina opatrení vlády totiž smeruje do príjmovej stránky rozpočtu, kým jeho výdavkovú stránku viac šetrí. Opoziční pravicoví politici obviňujú vládu, že všetku záťaž hádže na plecia občanov daňovníkov a stavajú sa do úlohy ich advokátov. Je to falošná póza, lebo táto vláda sa snaží len napraviť to, čo pokazila jej predchodkyňa. Či to robí najsprávnejším spôsobom, je na diskusiu                                              Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.