Zabudnite na Slovensko!


Maroš Smolec 1Maroš SMOLEC

šéfredaktor

Blížia sa Vianoce. Sviatky pokoja, mieru a lásky. V našej uponáhľanej spoločnosti sú potrebné. Dokážeme na chvíľu vypnúť, zamyslieť sa a oceniť skutočné hodnoty v živote. Aspoň tak to bolo. Dnes, najmä vo väčších slovenských mestách, sa predvianočný čas mení na preteky v nakupovaní darčekov a vymetaní „šopingov“. Kultúrne tradície sa zachovávajú akurát tak vidieku – a to len na dedine, v ktorej pôsobí folklórny súbor. Mnohé z nich prežívajú vďaka Matici slovenskej.

Oslavy Vianoc a hlavne Nového roka budú o niečo významnejšie. S odbitím prvej sekundy roku 2013 si pripomenieme 20. narodeniny Slovenskej republiky. Je to významný medzník v našej histórii. Možno ho teraz tak nevnímame. Najmä mládež samostatné Slovensko považuje za samozrejmosť. Ale až historici o ďalších 20 – 30 rokov zhodnotia, že vznik republiky bol ukážkovým počinom. Všetci , ktorí sa o to postarali, budú slávení ako štúrovci. Ani tých sme neoslavovali počas ich života a ani krátko po smrti. Ba naopak... Sme národ, ktorý potrebuje na uznanie historických míľnikov veľa času. Akoby sme sa báli vlastnej slávy. Potrebovali sme tisíc rokov na uznanie prínosu sv. Cyrila a Metoda, storočia na pomenovanie uhorského útlaku, dekády na zhodnotenie nerovného československého spolužitia. Možno ďalšie storočie potrebujeme ešte na historickú objektivizáciu režimu prvej Slovenskej republiky. Objektívneho pohľadu na novodobé dejiny samostatnosti sa dúfam dožijú aspoň moje deti.

Dnes nedozrel čas. Vplyvní na Slovensku totiž ovládajú verejnú mienku. Nedávno editor prílohy Víkend denníka SME Tomáš Galis napísal na úvod svojho článku o rozdelení Česko-Slovenska: „Tri roky demokratického Československa sú pre mňa stále viac ako dvadsať rokov samostatného Slovenska.“ Autor týchto slov mal v čase vzniku demokratického Československa 13 rokov a pri jeho zániku až 15 (!!!). Som od neho o dva roky starší, ale skutočne nedokážem objektívne zhodnotiť politické aspekty vtedajšej doby. Možno je Galis génius, ale to by asi nerobil v SME. Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky českej Akadémie vied, spoločnosti Focus a IVO je zrejmé, že väčšina Slovákov je so vznikom a s fungovaním štátu spokojná. „Kým v čase rozdelenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky bolo proti tomuto kroku až 66 percent Slovákov, v súčasnosti takmer rovnaké percento (65) obyvateľov Slovenska tento krok schvaľuje.“ Mediálna, politická, podnikateľská, multikulturálna menšina dokáže zariadiť, že výročia vzniku štátnosti neoslavujeme tak, akoby sa patrilo – ani na štátnej a ani na osobnostnej úrovni.

Možno máme strach. Veď vlastenectvo je Štúrov prežitok... Ja im odkazujem: Sláviť budem tak, ako sa na Slováka a kresťana patrí! Vianoce v kruhu svojej rodiny. Výročie republiky s priateľmi a spomienkou. A galisovcom zo SME a im podobným pripomínam: Slovensko má hranice otvorené. Môžete odísť. Nikto vám brániť nebude. A zabudnite radšej na Slovensko!

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.