Žiadosti slovenských vlastencov Bruselu


logo-maticaMatica obdržala darom Popradské memorandum

Žiadosti slovenských vlastencov Bruselu

(sns,red) - Foto: Andrej MITÁL

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko odovzdal predsedovi Matice slovenskej Mariánovi Tkáčovi Žiadosti slovenských vlastencov Bruselu – Popradské memorandum. Popradské memorandum je v histórii samostatného Slovenska prvý dokument, ktorým politická strana žiada a navrhuje kroky na zásadnú zmenu Európskej únie.

Obaja predstavitelia sa stretli v sobotu 7. septembra v Železníku pri Giraltovciach v okrese Svidník na slávnostiach pri príležitosti 150. výročia Matice slovenskej a 1 150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na územie Slovenska.

tkáč-danko štvorec

  • DISKUSIA

Národniari sa usilujú týmto memorandom vyvolať celospoločenskú diskusiu, či sú všetky aktivity EÚ a prílišná snaha o centralizáciu pre Slovensko prospešné. Práve preto podľa A. Danka patrí tento oficiálny dokument aj do rúk predsedu Matice slovenskej, ustanovizni, ktorej poslaním je rozvíjať a upevňovať slovenské vlastenectvo, posilňovať národné povedomie Slovákov a prehlbovať ich vzťah k slovenskej štátnosti. Predseda SNS verí, že členovia a sympatizanti Matice slovenskej memorandum podporia a budú ďalej šíriť jeho myšlienky. Marián Tkáč uviedol, že Matica slovenská je vlastenecká ustanovizeň so 150-ročnou tradíciou a vo svojich dejinách sa nikdy neodklonila od úsilia o suverenitu slovenského národa. Matica podporuje všetky iniciatívy, ktoré sú zamerané na udržanie slovenskej suverenity.

  • POSILNIŤ SUVERENITU

Popradské memorandum v pätnástich bodoch žiada a navrhuje o. i. napríklad zmeniť manipulatívny volebný systém do Európskeho parlamentu, zastaviť neefektívnu centralizáciu EÚ, ponechať isté kompetencie v rukách národných parlamentov a národných vlád. Memorandum taktiež žiada uplatniť sankcie proti krajinám, ktoré podvádzajú a neplnia si povinnosti, upraviť fungovanie administratívneho aparátu alebo rovnaké pravidlá pre všetky členské krajiny. V rámci podpory vlastných podnikateľov a domácich poľnohospodárov memorandum požaduje silnejší dohľad nad nadnárodnými monopolmi, spravodlivejšie rozdeľovanie financií v pôdohospodárstve, tlak Bruselu na zrušenie daňových rajov v EÚ. Popradské memorandum prijali členovia Slovenskej národnej strany 29. júna 2013 v Poprade.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.