Futbalové chuligánstvo sa mení na terorizmus


futbal - štvorecVerejnosť chce vidieť na štadiónoch šport a nie krv

Futbalové chuligánstvo sa mení na terorizmus

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: internet, sfz.sk

Ešte za bývalého režimu šokovalo celú verejnosť správanie futbalových chuligánov, povzbudzujúcich pražskú Spartu. Na ceste do Banskej Bystrice zdemolovali celý vlak, za čo ich súdy odsúdili na tvrdé tresty. O prípade bol nakrútený aj celovečerný hraný film s názvom Proč?! V súčasnosti už nevidíme vyčíňanie nebezpečných asociálov kdesi v zahraničí, deje sa to priamo u nás. Na futbalových štadiónoch nepočuť iba nadávky a skandovanie primitívnych hesiel, počuť aj explózie výbušnín. Tak to bolo aj v Bratislave v 6. kole ligy počas zápasu Slovana s Ružomberkom.

Polícia aj organizátori zápasov vyhlásia, že podobné veci sú neprípustné, páchateľov treba nájsť a potrestať. Veď áno, verejnosť chce na štadiónoch vidieť šport a nie krv. Ale o čom to vlastne je?! V materiáloch, ktoré vypracovali odborníci s podporou orgánov EÚ, nájdeme jasnú definíciu.

  • KLUBOVÉ CHULIGÁNSTVO

Označuje neférové a deštruktívne správanie, ktoré je väčšinou spojené so športom, prevažne s futbalom a hokejom. Ide o agresívne a násilné prejavy, vulgárne a slovné útoky, často sa končiace fyzickým zranením. Vznik futbalového chuligánstva sa spája s anglickými rowdies (preto sa často nazýva aj „anglická choroba“) na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. Následne sa začali skupiny organizovať, vytvárať kluby, plánovať svoju činnosť, výjazdy a rozvíjali sa aj medzinárodné kontakty s podobnými klubmi.

futbal

Chuligáni ohrozujú na štadiónioch slušných fanúšikov.

Futbalové chuligánstvo tvorí rizikovú kontrakultúru prevažne mladých ľudí, ktorí si týmto spôsobom hľadajú spriaznenú sociálnu skupinu. Môže ísť o ľudí, ktorí majú problém vyrovnať sa sami so sebou, majú nízke sebavedomie, sebahodnotenie a ťažko sa presadzujú v bežnom živote. Medzi chuligánov však patria aj vzdelaní a úspešní ľudia, pre ktorých je táto činnosť vymykajúca sa bežným spoločenským normám relaxom.

  • ČO NA TO ETIKA?

Slovenský futbalový zväz vo svojom Kódexe futbalovej etiky zo septembra 2007 uvádza, že „futbal je prostriedok na zlepšenie kvality života a uľahčenie sociálnej integrácie. Prispieva k súdržnosti v celej spoločnosti a najmä medzi mladými ľuďmi. Slovenský futbalový zväz je organizácia, ktorej činnosť si kladie za cieľ udržať integritu, čestnosť a bezúhonnosť futbalu. Futbal považuje za dôležitý jav, ktorý účinným spôsobom môže napomáhať aktívnemu i pasívnemu využívaniu voľného času“.

Pekné slová a ciele, ale realita je iná. Čo treba podľa etiky SFZ urobiť? „Svojimi krokmi chceme urobiť viac pre to, aby sa futbal stal neoceniteľnou súčasťou ľudského vzdelávania a života. Ak chceme mať dôveru verejnosti, musíme na všetkých úrovniach futbalového zväzu a klubov zabezpečiť dôslednosť pri dodržiavaní etických zákonných pravidiel. Všetci členovia Slovenského futbalového zväzu vo svojej činnosti konajú tak, aby nikto nebol diskriminovaný zo žiadneho dôvodu, vystavený terorizmu, rasovej i národnej a národnostnej neznášanlivosti, aby nikto nebol hanobený a ponižovaný. V prípade, že dôjde k neprístojnostiam, orgány jednotlivých organizačných zložiek Slovenského futbalového zväzu sú povinné ich odstrániť, ak je možné nájsť vinníka, a podľa miery závažnosti oznámiť príslušným policajným orgánom. Povinnosťou subjektov futbalového zväzu je zabezpečovať kultúrnosť futbalového prostredia, dbať na výchovu nielen členov Slovenského futbalového zväzu, ale i divákov, ktorí sa zúčastňujú na futbalovom dianí…“ S tým sa dá iba súhlasiť. Kedy to bude aj realitou, zatiaľ nevedno.

  • OD CHULIGÁNSTVA K TERORIZMU?

Je ťažké jednoznačne stanoviť, kto vlastne sú chuligáni. Niektorí odborníci hovoria, že ide hlavne o mladých, nevzdelaných ľudí zo sociálne znevýhodnených vrstiev, prípadne z rozvráteného rodinného prostredia. Na druhej strane niektorí sociológovia tvrdia, že nie je možné takto jednoducho definovať konkrétnu skupinu chuligánov, lebo vždy ide o rôznorodé zoskupenia s rozličnými charakteristikami jednotlivcov, ktorých spája iba samotný fenomén športového chuligánstva a jeho nemorálne pravidlá.

Klinická psychologička Mária Mináriková pre SNN v súvislosti s nárastom násilia na slovenských štadiónoch uviedla: „Kedy sa z chuligánstva stáva terorizmus, to určujú zákony. Psychologicky však ide o rovnakú podstatu, teda šírenie strachu a násilia. So športom to má spoločné iba to, že práve športové podujatia sú zneužívané na šírenie atmosféry strachu a pocitov ohrozenia. Trpí samotný šport a každý slušný fanúšik. Výsledkom je zvyčajne to, že slušní ľudia radšej na štadióny nechodia. Ak to bude pokračovať, tribúny štadiónov sa stanú bojiskami pre bandy asociálnych jedincov, ktorí sú hrozbou aj mimo štadiónov pre celú spoločnosť.“



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.