Druhý bankrot Orbánovho Maďarska


Hospodárstvo našich južných susedov sa zosúva do priepasti

    BRATISLAVA (Dušan D. KERNÝ) – O situácii v Maďarsku polovici obyvateľov Slovenska nemusíte nič hovoriť – sleduje kurz maďarskej ceny a porovnáva. Po dvadsiatich štyroch mesiacoch sa to odohráva už druhý raz – tentoraz bolo euro dokonca ešte silnejšie – 1 € /318 FUH. Hodnota forintu pol roka nepretržite klesá; euro sa drží nad tristo forintmi od 28. októbra.  Prepad forintu je väčší než v roku 2008. Vtedy sa Maďarsko masívnym dvadsaťmiliardovým úverom zachraňovalo pred bankrotom po prvý raz.

 

    Kým vtedy slovenský zákazník v Maďarsku profitoval zo silného eura, teraz profituje z toho, že vnútorná miera inflácie v eurozóne celkovo, a voči forintu osobitne, je stále výhodná. Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V-4) pokles forintu najviac oslabil českú korunu. Keď sa v jeden novembrový piatok objavilo oficiálne potvrdenie, že Maďarsko oficiálne, napriek kategorickému vládnemu popieraniu, že tak neurobí, požiadalo Medzinárodný menový fond a Európsku komisiu o záchranný pás, v rakúskych médiách sa zjavil titulok: Budapešť chce predsa len ísť do jamy levovej. 

     Problém záchrany pred druhým bankrotom spočíva totiž v tom, že Maďarsko nie je nijakým príkladným dlžníkom a vládny program úspor Orbánovej vlády je pre medzinárodné inštitúcie nevierohodný. Podľa analýzy Neue Zürcher Zeitung (NZZ): Európa potrebuje slovenské cnosti, slovenské zásady (Europa braucht slowakische Tugenden) – oznamujú to výrazným titulkom na prvej strane víkendového vydania. Píšu tak preto, že „Slovensko sa vyrovnalo s bolestivými premenami bez toho, aby sa zadlžilo tak, ako to urobili finančne nezodpovedné štáty“. Švajčiari tak píšu v čase, keď sa podľa českého denníka Lidove noviny (LN) „maďarská ekonomika prepadá do priepasti“.  

       Maďarsko je najzadlženejším štátom vo V-4, kam ešte patrí Česko, Poľsko a Slovensko. Má trvalo nízky rast HDP a trvalo vysokú zadlženosť. V medzinárodnom hodnotení kleslo do špekulatívneho pásma. Teda medzi investične nespoľahlivé krajiny.  „Pád môže pokračovať,“ píšu české LN. Maďarsko si požičiava najdrahšie v celej Európskej únii – na 9,4-percentný úrok. Drahšie úvery má už len Grécko!

Programovaný konflikt

Konflikt medzi Budapešťou a jej budúcimi veriteľmi je predprogramovaný. Maďarská vláda prijala opatrenia, ktoré Európska únia, ako aj MMF odmietajú – najmä osobitnú bankovú daň. No okrem úsporného balíčka (tzv. Széll Kálmán Terv)  Maďarov čaká v roku 2012 drastické krátenie dávok v nezamestnanosti a úsporné opatrenia v štátnych podnikoch a správe. A to je zasa presne to, čo chce MMF. 

Viktor  Orbán tvrdil: „Obnovím nezávislosť Maďarska od medzinárodného diktátu finančných inštitúcií, od MMF si Budapešť už viac nenechá diktovať, nikto nebude viac obmedzovať hospodársku samostatnosť Maďarska.“ Prázdne pokladnice ho však nútia diktát prijať. Všetky maďarské vlády, vrátane predchádzajúcej Orbánovej vlády, nekontrolovateľnými výdavkami sami podkopali ekonomickú nezávislosť Maďarska. Po roku 2008 vláda zvalila všetku zodpovednosť na predchádzajúci kabinet. 

Na pokraji krachu

Dnes je Maďarsko na hrane bankrotu a táto výhovorka už neplatí.  Orbánova vláda už nemôže presunúť zodpovednosť na iných. Dvojtretinová ústavná väčšina Orbánovho FIDESZ-u, ktorou prevalcoval politický život a zaviedol jedinú „riadenú demokraciu v EÚ“, zoči-voči obrovským hospodárskym problémom nestačí. Orbánov obrat o 180 stupňov, keď sa pre hroziaci štátny bankrot obrátil o pomoc na MMF,  je už teraz spojený s ústupkami – možnosť vymeniť úvery v zahraničnej mene za vládou stanovený kurz sa skončí v decembri a banková daň, ktorá sa stretla najmä s kritikou vo východnej Európe dominujúcich, ale ťažkými stratami trpiacich rakúskych bánk, má byť na budúci rok menšia. 

Maďarsko by zároveň chcelo krízu najmä prechytráčiť pružnou úverovou líniou, pretože tá nie je spojená s drastickými úspornými opatreniami, ktoré MMF ordinuje. Dnes sú len dva európske štáty dôkazom stroskotania ekonomickej praxe tretích ciest – Bielorusko s izolovaným prezidentom Lukašenkom a Maďarsko s čoraz väčšmi v Európe osamoteným Orbánom. V Maďarsku, členskom štáte EÚ, to je však dôsledok zlého poňatia národného štátu a roky zle spravovaného štátu. Nacionalistická rétorika už vláde nepomôže.  Orbánov kabinet dobehne jeho vlastná nacionalistická rétorika –  vypustil džina z fľaše a využije to ešte extrémistickejší JOBBIK, dnes už druhá najsilnejšia strana. 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.