Na Slovensku budú zimné olympijské hry ?!


ZOH štvorecSlovenská vláda podporuje kandidatúru na zimnú olympiádu 2022

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: archív

Slovenská vláda podporí spoločnú kandidatúru s Poľskom na usporiadanie Zimných olympijských hier (ZOH) v roku 2022. Nedávno to v Poprade potvrdil predseda vlády Robert Fico. Oficiálny súhlas by mala vláda vysloviť najneskôr vo februári. „My do toho pôjdeme. Či ten materiál bude alebo nebude prerokovaný vo vláde pred mojím stretnutím s poľským premiérom, určite pánovi premiérovi Donaldovi Tuskovi poviem, že vláda Slovenskej republiky oficiálne podporí túto kandidatúru,“ vyhlásil premiér Fico.

Na stretnutí vlády s predstaviteľmi regionálnej a miestnej samosprávy Prešovského i Žilinského kraja a so zástupcami Slovenského olympijského výboru, Slovenského paralympijského výboru, Slovenského zväzu ľadového hokeja, Slovenskej lyžiarskej asociácie a Štátnymi lesmi Tatranského národného parku vyjadrili všetci zúčastnení podporu myšlienke spoločnej poľsko-slovenskej kandidatúre na organizáciu ZOH v roku 2022.

„Cítime priaznivú odozvu v regiónoch. Pripravíme materiál, ktorý bude smerovať k oficiálnej podpore tejto kandidatúry zo strany vlády Slovenskej republiky. Ak by sme do toho išli, asi bude treba hovoriť o výstavbe nových športových objektov a infraštruktúry, ale to je vec dohody s poľskou stranou,“ dodal premiér. Splnomocnenca vlády pre mládež a šport Dušana Galisa poverili, aby spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom vo februári predložili na rokovanie vlády materiál celému projektu.

POLOVICU PLATÍ MOV

banksy-olympic-ringsOlympijské výbory oboch krajín by bez podpory svojich vlád len ťažko mohli s takýmto projektom uspieť. Náklady na organizáciu zimných olympijských hier odhaduje premiér na takmer dve miliardy amerických dolárov. Významnú časť z týchto nákladov kryje podľa R. Fica Medzinárodný olympijský výbor. V prípade ruského Soči, kde bude zimná olympiáda najskôr, to bolo asi 900 miliónov dolárov. Ostatné výdavky by si poľská a slovenská strana delili podľa odhadov v pomere 7:3 alebo 8:2.  Na slovenskej strane by sa mohli uskutočniť niektoré lyžiarske disciplíny v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách. Hokejové haly v Poprade a Liptovskom Mikuláši by slúžili ako tréningové haly.

Nevyhnutná by bola aj rekonštrukcia popradského letiska a potrebné by bolo vybudovať tiež olympijskú dedinu. Podľa premiéra by mala mať kapacitu okolo 1 800 miest. V Poprade by išlo o nové priestory, v Liptovskom Mikuláši by sa dedina mohla umiestniť v priestoroch vojenskej akadémie. Všetky projekty by museli zodpovedať aj nárokom telesne postihnutých, keďže po zimnej olympiáde by nasledovala zimná paralympiáda. Podľa premiéra by bolo obrovským úspechom, keby sa to Slovensku a Poľsku podarilo. Už samotná kandidatúra bude podľa premiéra veľkou propagáciou Slovenska.

ČASU NIE JE VEĽA

„Zimné olympijské hry 2022 budú síce až o desať rokov, no o ich dejisku sa bude rozhodovať na kongrese MOV v roku 2015. A už tento rok treba predložiť všetky projekty a kompletnú dokumentáciu. Nie som si celkom istý, či budeme schopní všetko pripraviť v takom krátkom čase. Ale určite sa o to pokúsime. Poľsko so svojím ekonomickým i populačným potenciálom je na spoločnú kandidatúru silný partner,“ povedal predseda SOV František Chmelár. Vláda Poľskej republiky už dávnejšie oficiálne podporila kandidatúru mesta Krakov na zorganizovanie Zimných olympijských hier v roku 2022. V tejto súvislosti požiadal poľský predseda vlády Donald Tusk nášho premiéra o vyjadrenie, či má Slovenská republika záujem postupovať spoločne s Poľskom a predložiť spoločný návrh na zorganizovanie ZOH 2022 v Krakove a regióne Vysokých Tatier. Zástupcovia slovenského a poľského olympijského výboru už v októbri 2012 podpísali spoločné Memorandum o príprave kandidatúry Krakov/Tatry na ZOH 2022.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.