Za každú cenu zabrániť etnickému rozdeleniu


jobbikPrvé vážne meranie síl na župnej úrovni v zápase o Slovenskú republiku

Za každú cenu zabrániť etnickému rozdeleniu

Dušan D. KERNÝ- Foto: internet-zdroj:444.hu

Na Slovensku sa chystá novembrový prevrat – zmena, aká tu ešte nebola: o kreslo župana sa uchádza po prvý raz politik, ktorý predtým niekoľkými vyhláseniami vyvolal otázky a pochybnosti o tom, či je alebo nie je cudzím štátnym príslušníkom, či má alebo nemá maďarské občianstvo. A to získané na základe rozhodnutí takej vlády a parlamentu v Budapešti, ktorá je trvalo vystavená kritike pre porušovanie základných európskych noriem a povinností členského štátu Európskej únie.

Trnavská župa je jedna z piatich, kde sa v sobotu 23. novembra uskutoční druhé kolo volieb župana – pretože v prvom kole len tri župy zvolili župana – kandidáta, ktorý získal viac ako päťdesiat percent hlasov. V trenčianskej župe zvolili Jaroslava Bašku, v žilinskej Juraja Blanára a v prešovskej Petra Chudíka – všetkých s podporou vládnej strany SMER-SD.

DRAMATICKÝ PRIEBEH

V Trnavskom kraji došlo k dramatickému zápasu medzi kandidátom KDH Ivanom Uhliarikom, bývalým ministrom vlády I. Radičovej, ktorého tesne – o 55 hlasov – predstihol József Berényi zo Strany maďarskej komunity (SMK). Pritom všade, vrátane Trnavy (s výnimkou Bratislavy), dominovali kandidáti s podporou Smeru, pričom dvaja z nich boli opätovne zvolení – v Žiline a v Prešove. Berényiho kandidatúra s podporou Mosta – Híd v druhom kole proti nezávislému Tiborovi Mikušovi, členovi a podporovateľovi Matice slovenskej, dá odpoveď aj na to, či sa mobilizáciou krajnej pravice a nacionalistov podarí v Trnavskej župe rozdeliť obyvateľstvo na etnickom základe alebo zvíťazia zásady demokratickej samosprávy.

jobbik 444.huS prihliadnutím na situáciu v Banskobystrickom kraji, kde bola najvyššia voličská účasť a kde v druhom kole bude Marián Kotleba súperom županovi Vladimírovi Maňkovi zo Smeru-SD, ktorému chýbalo do zisku polovičného počtu hlasov oprávnených voličov iba pol percenta, pričom protikandidát získal vyše 21 percent hlasov, možno povedať, že zápas o Slovensko, o Slovenskú republiku, o demokratickú podobu režimu a samosprávy sa neskončil.

BYSTRICKÝ VÝKRIČNÍK

Kým banskobystrický výsledok svedčí o protestných hlasoch a o dlhodobom neriešení slovenských problémov, voľby v trnavskej župe sú pod silným tlakom zahraničia a osobitne rôzneho druhu radikálov. Už v apríli tohto roku denník Népszabadság priniesol znepokojujúce informácie o radikalizácii časti verejnosti na juhu Slovenska, podporovanej dokonca s porozumením komárňanskej univerzity. Tá je prakticky známa aj ako škola straníckych kádrov pre etnickú politickú stranu SMK a maďarskí nacionalistickí predstavitelia si ju „vydupali“ aj tvrdením, že ide o rešpektovanie práv vzdelania menšiny v materskom jazyku.

Maďarská krajne nacionalistická strana Jobbik má nielen podporu medzi komárňanským vysokoškolským zborom – podľa tvrdenia maďarského denníka – ale aj akúsi odnož v podobe organizácie Via Nova, čo je zasa organizácia blízka SMK – a Jószef Berényi je predsedom tejto strany. Jobbik  všemožne podporuje trebárs také akcie maďarských vládnych politických strán, ako je povedzme nedávne odhalenie busty admirálovi Horthymu v Budapešti. Politikovi, ktorého režim s pomocou fašistického Talianska a Nemecka okupoval južné Slovensko; šéfovi toho maďarského štátu, ktorý prijal prvé protižidovské zákony v Európe, pravda okrem ukrajinského nacionalistického hnutia.

ROZKLADNÉ PLÁNY

Cieľom aktivistov nielen Jobbiku, ale aj podporovateľov vytvárania podobných štruktúr na území Slovenskej republiky je „podriadiť sa programu vodcovskej strany v maďarskej vlasti a zjednotiť nespravodlivo rozdelený maďarský národ“. Je to prostredie, kde sa s trvalou zahraničnou podporou vytvárajú cezhraničné fašizoidné organizácie či hnutia alebo programy. Táto nežiaduca rozkladná iniciatíva pritom prichádza nielen na Slovensko, ale presahuje aj do Rumunska, a je len otázkou času, ako sa prejaví na Ukrajine, v Zakarpatskej Ukrajine so silnou etnickou menšinou, ak bude prijatá medzi asociovaných členov EÚ. Tieto aktivity súvisia nielen s voľbami na Slovensku, ale aj s voľbami v Maďarsku na budúci rok na jar.

ŽUPAN – CUDZINEC?

Zabrániť propagácii nacionalizmu v stredoeurópskom priestore je rozhodujúci záujem tak slovenského, ako aj maďarského etnika v trnavskom VUC a je na kandidátovi Berényim, aby sa jasne vyjadril, či ako prvý požiadal o maďarské občianstvo (a tým by stratil slovenské a nemohol kandidovať). Zodpovednosť politika – rovnako však aj jeho protikandidáta Tibora Mikuša – je, aby nepripustil etnickú deľbu župy, aby sa nevynášal k vyšším percentám vo voľbách na vlne fašizoidných, nacionalistických, dejiny falšujúcich iredentistických síl, ktoré chcú zneužiť dnešné pomery v Európe na separatistické ciele a vytvoriť na juhu Slovenska osobitný systém a dominantnú maďarskú etnickú identitu. Pred J. Berényim nie je skúška zo županstva, ale z európanstva alebo aj z moderného ústavného vlastenectva Slovenskej republiky. Pravda, ak o jej občianstvo neprišiel.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.