3 otázky pre: Antona KORENČIHO, režiséra a dramaturga Malej scény STU


Zhováral sa Maroš M. BANČEJ

Divadlo Malá scéna STU vstúpilo do divadelného diania v Bratislave s ambíciou jednak nadviazať na prerušenú tradíciu tohto priestoru a zároveň priniesť nové nápady. Ako sa vám to od októbra 2010 darí?

Od októbra 2010 sme uviedli trinásť premiér vo vlastnej réžii a zahrali 258 predstavení. Navyše sme zorganizovali viacero koncertov, vernisáží či medzinárodný festival Divadlom zbližujeme Európu. Tradíciu priestoru s novými nápadmi sme skĺbili prostredníctvom hier zlatého fondu dramatickej svetovej literatúry, napr. Gogoľov Revízor či Aristofanova Lysistrata, ale aj pôvodnej slovenskej tvorby. Uviedli sme svetovú premiéru hry Lukáša Brutovského Na obed i rozprávky pre najmenších (inscenáciu Dobšinského rozprávok Trojruža a Múdry Maťko a blázni).

Malá scéna STU je aktívna v hľadaní rôznych foriem spolupráce s ďalšími subjektmi. Uvažovali ste aj nad spoluprácou s Maticou slovenskou?

Máme v úmysle aj naďalej pokračovať v inscenáciách súčasnej slovenskej drámy, ale aj slovenskej klasickej literatúry. Naša koncepčná práca v tomto smere je medzi slovenskými divadlami skôr výnimočná, takže prípadnú spoluprácu určite privítame. S vedením Matice slovenskej prebehli prvé rokovania a ja verím, že nájdeme formu spolupráce prospešnú pre obe strany.

Divadelné prázdniny máme za sebou, začína sa ďalšia sezóna. Čo zaujímavé máte pripravené pre skalných i pre nových divákov?

Na začiatku tretej sezóny sme otvorili kaviareň Divadelný klub, kde plánujeme bohatý kultúrny program; koncerty, výstavy, literárne večery či premietanie hraných aj dokumentárnych filmov. V novembri sa diváci môžu tešiť na premiéru Mizantropa podľa Molièra, nasledovať bude svetová premiéra pôvodnej slovenskej hry Laca Keratu Peceň a okolo Mikuláša pripravujeme ďalšiu premiéru rozprávky podľa Pavla Dobšinského Zlatovláska.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.