3 otázky pre: Františka HORNIAKA, tvorcu a rytca slovenských poštových známok


Zhováral sa Emil SEMANCO

Dá sa povedať, že ste jediný profesionálny známkar na Slovensku... A ešte čosi. Určite aj náš najoceňovanejší na domácich i zahraničných fórach, viackrát ocenený za najkrajšiu známku na svete, s dvomi klubmi fanúšikov v Čechách a na Slovensku aj s vlastným múzeom v rodnej Žikave blízko Topoľčianok...

Príležitostné pečiatky, FDC a známky – to je vlastne môj život. Tisícky hodín s rydlami, oceľovými platničkami, lupou, pantografom, mikroskopom... Ktosi zrátal, že za dvadsať rokov som vyryl vyše 350 pečiatok. Ďalšie stovky som navrhol, spracoval a realizoval. Vytvoril som takmer stodvadsať rytín poštových známok, stovky návrhov a bezmála deväťdesiat rytín ilustračných motívov na obálky prvého dňa (FDC). Ako člen Slovenskej výtvarnej únie a Umeleckej besedy slovenskej sa prezentujem aj voľnou tvorbou.

Celú genézu slovenskej známkovej tvorby od roku 1993, s ktorou ste nerozlučne spojený aj ako člen známkovej a realizačnej komisie, garant poštových pečiatok a odborný pracovník poradných orgánov ministra – približuje reprezentačná monografia, ktorá vyšla v skvelej typografickej úprave Vladislava Roztoku v Slovarte s  názvom HORNIAK aj s ambíciou byť Najkrajšou knihou roka...

Pôvodne to mal byť podľa názvu vašej reportáže Zúbkovaný svet, ale anglický preklad sa autorke Antónii Paulíniovej aj editorovi nepozdával; vlastne, nevedeli nájsť významovo zodpovedajúci ekvivalent. O mne aj o známkach je v nej v naozaj všetko. Aj o tých, čo získali Slovak Gold, Zlatú palmu SIVB aj Grand Prix WIPA vo Viedni (2003, 2007) – Medňanského obraz Potok za humnami a Bratislavský hrad. Metercia z Rožňavy – najkrajšia slovenská známka za rok 2011 je dokonca na jej obálke.

A bude aj najkrajšou známkou sveta?

Dúfajme, ak ju Slovenská pošta, a. s., do súťaže prihlási...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.