3 otázky pre: Drahoslava MACHALU, spisovateľa a občianskeho aktivistu

Drahoslav MACHALAKedy vznikol prvý pokus odstrániť Pamätník štúrovcov?

Táto pomýlená iniciatíva vznikla za primátora Jozefa Moravčíka v rokoch 1998 – 2002. Duchovným otcom myšlienky návratu cisárovnej Márie Terézie na miesto štúrovcov je Štefan Holčík. Uznávam – je to výborný odborník na pamiatky Bratislavy, žiaľ, jeho črtou je názorový rasizmus. Je zamilovaný do všetkého, čo vonia Rakúsko-Uhorskom. Pritom valcuje názory odborníkov, ktorí argumentujú (sochár Ján Jankovič, teoretici aj architekti), že premiestňovanie sôch po meste je najhoršie riešenie. My sme slobodnú, demokratickú Slovenskú republiku nezakladali na to, aby sme symbol republikánstva a demokratickosti – štúrovské hnutie –vymenili v hlavnom meste za symbol panhugarizmu, maďarizácie a monarchie. Nie sme duchovní samovrahovia!

Odkiaľ sa vzalo toľko negatívnej energie proti štúrovcom?

           Bratislavský okrášľovací spolok sa hneď prvým krokom do povedomia verejnosti zapísal ako provokatérska iniciatíva. Namiesto hľadania dohody nastúpilo siláctvo, velikášstvo a zbohatlícke maniere. Občianska vzbura ľudí proti Gorile ukázala, že éra nátlaku všemocných, ktorým „zvonia v hlase peniaze“, sa skončila.

Ste neúnavný slovenský aktivista v zápase za štúrovcov. Nachádzate viac pochopenia alebo naopak?

Cítim veľkú podporu zo Zvolena, z Modry,  Trenčína,  Levoče,  ECAV,  Košíc i z celého Slovenska. Ak chcú poslanci Mestského zastupiteľstva Bratislavy zažiť plné Primaciálne námestie počas rokovania o Pamätníku štúrovcov 26. apríla 2012, ubezpečujem ich, že my matičiari tam budeme! A nedovolíme, aby sa štúrovci pohli z miesta. Lebo ústupčivosťou by sme zradili myšlienku slovenskej štátnej samostatnosti, ktorú Štúr vyhlásil na Myjave 19. septembra 1848.

Zhováral sa Dušan D. KERNÝPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.