3 OTÁZKY PRE: Dušana JARJABKA, predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá


Jarjabek - štvorec3 OTÁZKY pre: Dušana JARJABKA, predsedu Výboru NR SR pre kultúru a médiá

Bez profesionality to jednoducho nejde

Zhováral sa Ivan BROŽÍK - Foto: Maroš M. BANČEJ

Aké najdôležitejšie úlohy tento rok z vášho pohľadu čakajú Národnú radu Slovenskej republiky?

Slovenský parlament čaká neľahký rok. Celkom isto budeme musieť legislatívne reagovať na oživenie ekonomiky a podporíme vyššiu zamestnanosť. Ale z môjho pohľadu by zrejme najzávažnejšie a pre oblasť kultúry najdôležitejšie malo byť rokovanie o stratégii kultúry. Tento rozsiahly materiál vznikal vlani na ministerstve kultúry a bol by som rád, keby sme ho v parlamente nielen vzali na vedomie, ale začali na tomto základe aj robiť konkrétne kroky.

● Vo vyjadrení pre TASR spomínate, že nie je nezvyčajné, že aj medzi poslancami z navzájom „opozičných“ táborov môže fungovať tvorivá kolegialita. Prečo potom verejnosť dostáva o situácii v parlamente iba také informácie, aké dostáva?

Ja som z mojej profesie naučený, že človek sám nič neurobí – môžem naozaj geniálne odspievať svoj part, ale ak partner alebo niektorý muzikant zaznie falošne, vezme skazu aj moja snaha. Asi aj preto kolegov vnímam najmä ako partnerov, ľudí, ktorí majú na všeličo možno iné názory, to však neznamená, že by sme ich mali negovať. Neviem sa dosiaľ zmieriť s tým, že niektorí ľudia v politike nadobudli presvedčenie o vlastnej neomylnosti a oponentov neváhajú existenčne likvidovať. Ako príklad za všetky môžem uviesť koncentračné stredisko pre nepohodlných novinárov v Slovenskej televízii či likvidáciu spevohry Novej scény.

Čo môžu médiá urobiť, aby pomohli upadajúcej politickej kultúre na Slovensku?

Budem možno príkry, ale úpadok politickej kultúry je u nás najmä dielom médií! Už dve desaťročia drvivá väčšina médií systémovo degraduje politikov, prezentuje ich ako neschopných darmožráčov, ktorých jediným cieľom je získať majetky. Prekáža mi, ak nejaký začínajúci publicista (prieči sa mi poctiť ho titulom novinár), ktorý sa ešte nenaučil ani gramatiku, rozdáva rozumy a poúča ministrov a poslancov. A po rokoch sa potom povedzme nehanbí pochváliť, že ako novinár bral ešte druhý plat ako konfident tajnej služby... Médiá by mohli pomôcť tak, že si začnú opäť vážiť seba. Bez toho, aby sme začali ctiť profesionalitu, to jednoducho nejde.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.