3 OTÁZKY PRE: Egila LEJONA, nórskeho publicistu a spisovateľa


3 OTÁZKY PRE: Egila LEJONA, nórskeho publicistu a spisovateľa

Kto chce spolupracovať, cestu aj partnerov nájde

Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

● Žijete striedavo na Slovensku a v Nórsku. Ste známy tým, že sa usilujete aktivizovať intelektuálne kruhy po celej Európe. Ako vnímate súčasnú situáciu inteligencie v rôznych európskych štátoch?

Intelektuál, ktorý chce byť vo svojom spoločenskom pôsobení primerane objektívny, musí byť v čo najväčšej miere nezávislý od politikov aj od korporácií, ktoré vstupujú do všetkých sfér verejného života. Objektívnosť nesmie byť obmedzovaná ekonomickými tlakmi na prácu a život intelektuála, lebo v prípade, že sa im podvolí, nemôže byť nezávislý ani objektívny. Žiaľ, situácia je taká, že v súčasnosti intelektuálne hnutia len ťažko môžu profesionálne a zodpovedne napĺňať svoje ciele vzhľadom na to, že osvietených sponzorov, ktorí by podporili pozitívne spoločenské aktivity bez presadzovania vlastných záujmov, je veľmi málo. Platí to všeobecne, v rôznych štátoch Európy je situácia odlišná.

● Potrebujú intelektuálne hnutia organizačnú základňu alebo by v súčasnosti malo ísť najmä o komunikáciu jednotlivých osobností, ktoré dokážu spolupracovať bez členstva v rôznych spolkoch?

V čase funkčnej internetovej a mobilnej komunikácie sa môžu spájať intelektuáli aj z najvzdialenejších kútov Európy. Kto chce spolupracovať a komunikovať, cestu aj partnerov si nájde. V tomto dnes bariéry neexistujú, iba ak názorové. No práve o tom to je – o výmene názorov a hľadaní spoločnej platformy. To platí aj o práci občianskych združení.

● Čo vás osobne v tomto čase najviac zaujíma?

Situácia na Ukrajine, ochrana vodného bohatstva pre budúce generácie a tiež záchrana kultúrneho dedičstva menej početných európskych národov. Chceli by sme v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR premeniť kaštieľ v Budmericiach na Dom európskych umelcov, kde by mohla vzniknúť základňa pre kultúrne a intelektuálne kruhy z celého kontinentu.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.