3 otázky pre: Ing. Mariána TKÁČA, predsedu Matice slovenskej


marián tkáč 150 pxZhováral sa Ivan BROŽÍK

Za akých okolností a podmienok by Matica mohla prostredníctvom svojich MO pomôcť rozvíjať Rómom vlastné aktivity vzťah k hudbe, tancu, folklóru a tak ich orientovať na pozitívne činnosti?

„Rómsky problém“ je problémom našej vlasti a Matica je vlastenecká ustanovizeň. Zrejme by sme mali prispieť svojím spôsobom k jeho riešeniu. Veď napokon očakáva to od nás aj verejnosť ústami ministra kultúry, ktorý by chcel, aby Matica bola zásobárňou podnetov – „myšlienkovým think-tankom v mnohých oblastiach hospodárskeho a spoločenského života“.

Náš prístup by mal byť pozitívny, podporiť rozvíjanie tradičných rómskych aktivít, ako je muzikantstvo, tanec, spev, ale aj výroba z prútia či kováčstvo. A to sa inak nedá, len spoluprácou s nimi.

Je v možnostiach Matice slovenskej pomôcť aj vo vzdelávacom procese Rómov? Má dostatočný ľudský aj odborný potenciál na prácu s nadanými rómskymi deťmi?

Nie, Matica nemôže nahrádzať rolu štátu v oblasti vzdelávania, a to nielen Rómov. Naše aktivity môžu byť iba doplnkom k systému, ktorý má v rukách štát a samospráva. Potenciál na „doplnkové“ aktivity v našich matičných odboroch, ale aj v regionálnych pracoviskách Matice máme.

Čím chce Matica prispieť do momentálnej celospoločenskej diskusie na tému čo s „rómskym problémom“?

Vlani v októbri som sa zúčastnil na medzinárodnej vedeckej konferencii Dialóg ako cesta spolužitia, ktorú usporiadal Inštitút Juraja Páleša Katolíckej univerzity v Levoči. Upozornil som na to, že naša vlasť je krajinou s neobrábanými poľami, úhor sa dotýka úhora, na našich lúkach rastie tráva, ktorú nikto nekosí ani nespása. A zároveň nevieme, čo s Rómami, ako im pomôcť, dať prácu, zmysel života. A tak som navrhol: naučme Rómov obrábať pôdu. Pripomenul som dávne časy, keď obrábať pôdu na vyššej úrovni učili našich predkov kresťanskí misionári, pripomenul som bernolákovcov, ktorí v rámci osvety venovali pozornosť aj obrábaniu pôdy. Vychádzam z princípu, že nikto nemôže za to, ako sa narodí, každý však môže za to, ako sa správa. Rómovia nemôžu za to, že sa narodili ako Rómovia. Za to však, ako žijú, za to už môžu. Ale môžeme za to aj my Nerómovia.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.