3 OTÁZKY PRE : Ivana A. PETRANSKÉHO, predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa


petransky-mZhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ

Foto: Ladislav LESAY

● Ústav oslávil 10 rokov od svojho založenia. Vy ste na slávnostnom večere síce hovorili o jeho úspechoch pri skúmaní obdobia neslobody od roku 1938 do roku 1989, ale sú politici, ktorí spochybňujú oprávnenosť jestvovania ÚPN. Čo si o tom myslíte?

Ide o to, aké sú ciele týchto ľudí a z akých ideových pohnútok vychádzajú. Ústav prekáža ľuďom spätým s bývalým režimom, ale aj takým, ktorým sa možno nepáči, že sa usilujeme do našej práce vnášať aj národnú myšlienku. My totiž boj proti komunistickej totalite chápeme aj ako boj slovenského národa za sebaurčenie a za svoju nezávislosť. A treba povedať, že mnohým sa to nepáči, nielen politikom. Teda tých odporcov máme z viacerých strán, sme na to zvyknutí a už si to ani nevšímame.

● Nespôsobuje vám to existenčné problémy?

Priamo existenčné nie, tie nám spôsobuje skôr kríza, nedostatok finančných prostriedkov. Počas vlády Ivety Radičovej sme pociťovali veľkú snahu eliminovať, oklieštiť a finančne zdecimovať ústav. To tu bolo, aj keď netvrdím, že v súčasnosti sa máme nejako veľmi dobre alebo že nemáme nijaké problémy. No môžeme fungovať a plniť poslanie a cieľ ústavu, ktorý je podľa môjho názoru perspektívny.

Bývalá vláda vypracovala návrh novely zákona o ÚPN, a ten niektoré osobnosti z pravého politického spektra označili za politické ovládnutie ÚPN. Už je toto nebezpečenstvo zažehnané? Dokáže ÚPN vzdorovať politickým tlakom?

Myslím si, že odchodom vlády Radičovej sa táto kauza skončila. Či si ústav dokáže zachovať politickú nezávislosť, závisí od viacerých faktorov. Aj od toho, či zostane v platnosti súčasný zákon o ÚPN, od toho, akým spôsobom sa obsadia orgány ÚPN a podobne. V  súčasnom stave dokážem garantovať slobodné rozvíjanie činnosti ústavu, no neviem predvídať budúcnosť.                                                         

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.