3 otázky pre: Milana AUGUSTÍNA, kunsthistorika, spisovateľa a výtvarníka

cyril a metod socha v BAZhováral sa Maroš M. Bančej

Ako umenovedec a zároveň historik, ktorý napríklad pripravoval legendárnu výstavu staroslovienskeho písomníctva Napísané ostáva, iste sledujete spory okolo súsošia svätých Cyrila, Metoda a Gorazda, ktoré by malo stáť na Hurbanovom námestí. Kde sú podľa vás príčiny, z ktorých vyviera odpor časti kompetentných k tomuto dielu?

S údivom sledujem, ako sa tu rôzne záujmové skupiny, či už politické alebo lobistické, snažia zaviesť niečo ako šachovú partiu so sochami. Presúvať ich z miesta na miesto, nahradzovať ich rôznymi „hurá projektami“. Mesto je predsa žijúci organizmus, ktorý sa stáročia vyvíjal, a Bratislava si už užila dosť necitlivosti v tejto oblasti. Je dôležité, akú stopu tu necháme my súčasníci. Postavy našich vierozvestcov, ktorí sú navyše patrónmi Európy, rozhodne do Bratislavy patria. No a pokiaľ sa dodrží pôvodné umiestnenie, bude tento odkaz budúcim generáciám aj náležite dôstojný.

● Odporcovia súsošia najnovšie vytiahli argument o nízkej umeleckej úrovni diela. Aký je na to váš názor ako umenovedca a zároveň výtvarníka?

Súsošie podľa mňa spĺňa všetky kritériá súčasného moderného sochárskeho diela. Istá miera štylizácie nie je na prekážku. Ani v renesancii či baroku sa autori nesnažili o historickú presnosť zobrazovaných postáv. Dôležitý je dojem, ktorý umenie zanechá vo vnímavom príjemcovi.

● Nedávno ste dostali významné ocenenie Matice slovenskej – striebornú medailu – okrem iného aj za prínos pri propagácii slovenskej histórie vo vašich populárno-náučných dielach. Čo pre vás toto ocenenie znamená?

Veľmi si vážim toto ocenenie, ktoré som prevzal z rúk predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča. O to viac, že spolu so mnou preberal cenu aj môj dlhoročný priateľ, náš špičkový prozaik Peter Jaroš. A môj vzťah k Matici? Stačí, keď poviem, že som členom Matice slovenskej v rodnej Banskej Štiavnici od roku 1968.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.