3 otázky pre: Petra JAROŠA, spisovateľa a scenáristu

Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ 

● Nedávno ste dostali zlatú medailu Matice slovenskej za celoživotné dielo. Bola to pre vás aj príležitosť na bilancovanie?

Spisovateľ vlastne bilancuje vždy pri práci na konkrétnom diele. Musí si zoradiť námety, vnemy, podnety, zážitky, príbehy – je to súčasť tvorby. Medailu od Matice si veľmi vážim a vnímam ju aj ako ocenenie mojej schopnosti pretaviť zmysluplné bilancovanie do literatúry.

● Vážime si ako spoločnosť svoje kultúrne hodnoty a tradície alebo sa pomaly rozplývame v globálnej konzumnej polievke?

Aj si vážime, aj sa rozplývame... Kto ako, či ktorí ako... Treba určiť priority, to sme už vari aj urobili. Musíme však tie priority potom aj dodržiavať a snažiť sa ich napĺňať. A čo je veľmi dôležité, treba na zachovanie kultúrnych hodnôt a tradícií vyčleniť dostatočné finančné zdroje. Poviem to takto – všetky doterajšie slovenské štátne rozpočty boli ku kultúre skúpe, hoci by mohli a mali byť oveľa štedrejšie. Ak budem parafrázovať voľakedajšiu Klausovu vetu, izby sú už vymaľované, nábytok možno z balkóna sťahovať do nich... Máme svoj vlastný dom, otázka je, čím ho naplníme.

● Vieme sa dnes pozerať na svoju minulosť bez zbytočného pátosu alebo k tomu ešte len musíme dospieť a môže k tomu prispieť aj literatúra?

Zbytočného pátosu pri pohľade na vlastnú minulosť sa postupne zbavujeme, aj keď politikárčenie dokáže z neho ešte všeličo vyťažiť... K tomu, aby sme boli hrdý a príjemne sebavedomý národ, môže nám pomáhať aj literatúra, ale predovšetkým kvalitné práce našich historikov, v ktorých budú pravdivo zhodnotené zápory aj klady nášho historického vývoja. Bez zatajovania, skresľovania či zveličovania. A takéto vedomie o nás, o sebe, by sa malo čo najskôr dostať i do školských učebníc.

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.