Sú na Slovensku niektoré zákony nevymožiteľné?


turul štvorecTajná registrácia zahraničných Maďarov k blížiacim sa voľbám podnecuje nezákonnosť

Ján ČERNÝ

Kým slovenské orgány oficiálne tvrdia, že maďarské občianstvo v rámci sporného exteritoriálneho zákona získalo za dva roky od jeho vstupu do platnosti iba 25 ľudí, maďarské orgány len vlani dostali 200 tisíc žiadostí o občianstvo zo zahraničia. V týchto počtoch zjavne niečo nesedí. Viac svetla do štatistiky mali priniesť blížiace sa voľby v Budapešti. Ale – nestane sa tak.

 

Maďarská vláda totiž bude dbať na to, aby v procese volebnej registrácie zahraničných Maďarov sa tieto údaje nedostali do rúk krajiny, v ktorej príslušníci maďarskej menšiny žijú. V Budapešti to vyhlásil maďarský vicepremiér Zsolt Semjén. Maďarsko tak urobilo čiaru cez predpoklad predsedu vlády Roberta Fica zo začiatku novembra. Vtedy v súvislosti s problematikou pravdepodobne nezákonného uchovávania si slovenského občianstva tými, ktorí požiadali Budapešť o maďarské občianstvo, povedal: „Najnovšie prichádza do úvahy predbežná registrácia voličov, čo je veľmi kontroverzný inštitút. To je ale vnútorná vec Maďarska.“ Šanca, že sa na Slovensku dozvieme, kto si nesplnil zákonnú povinnosť a neoznámil úradom nadobudnutie iného štátneho občianstva, tak klesla na nulu.

Maďarský BUdapešťSlovenské národné noviny oslovili Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky s otázkou, ako vníma najnovší vývoj tejto konkrétnej problematiky. Hovorca Boris Gandel poskytol nasledujúce stanovisko: „Nejde o nový názor, poznáme ho už dlhšie, ale konzistentne sa držíme dohodnutého postupu a nekomentujeme problematiku občianstva cez médiá. Ideme v zmysle dohody, že problematikou občianstva sa budeme zaoberať na expertnej úrovni právnych poradcov.“ Slovensko súčasne pripravuje zmäkčujúcu novelu zákona, ktorá sa však nebude týkať tých, ktorí získajú občianstvo iného štátu bez konkrétne stanovených väzieb na túto krajinu, ako je napríklad príbuzenský vzťah, dlhodobý pracovný či študijný pobyt a podobne.

VÝSMECH ZÁKONNOSTI

Na Slovensku dlhodobo pôsobia jednotlivci, ktorí sa svojimi politickými aktivitami a cez stranícke krytie verejne vysmievajú našim zákonom. Nielenže páchajú trestný čin, ale do očí sa vysmievajú tým spoluobčanom, ktorí rešpektovanie platných zákonov považujú za normálnu súčasť civilizácie obvyklú v Európskej únii. Občania si potom kladú dosť podstatné otázky, prečo nie sme si pred zákonom rovní, a ako je to s vymožiteľnosťou, ale najmä s autoritou nášho práva. Pritom je úplne nespochybniteľné, že nadobudnutím občianstva cudzieho štátu a následne stratou slovenského občianstva nemožno vykonávať verejnú funkciu byť politikom, štátnym úradníkom, policajtom, hasičom. V deň straty slovenského občianstva sa takýto pracovný pomer človeku skončí. Dotyčná osoba zároveň príde o volebné právo v tých voľbách, v ktorých je slovenské občianstvo podmienkou. Občiansky preukaz a pas tohto občana stratí platnosť, skomplikuje to tak vybavovanie záležitostí na úradoch. Na druhej strane, na Slovensku žijú a pôsobia ako „Slováci“ – najmä v politike – ľudia, ktorí verejne vyhlásili, že sa uchádzajú o občianstvo Maďarska a niektorí z nich uvažujú aj kandidovať v tamojších voľbách.

IBA POLITIKUM

U týchto exhibicionistov rozhodne nejde o nič viac. Nadobudnutím občianstva Maďarska totiž okrem možnosti byť v tej krajine volený alebo voliť nezískajú prakticky nič. V konečnom dôsledku ide iba o gesto urážky štátu, v ktorom pôsobia. A už spomínané ignorovanie platných zákonov. Veď aj maďarský vicepremiér verejne a zrejme aj výsmešne konštatoval, že „zo skutočnosti, že niekto má maďarské občianstvo, právne nič nevyplýva, problém vzniká iba vtedy, ak dotyčnému dokážu, že o maďarské občianstvo sám požiadal“. Preto neprekvapí jeho ďalšie vyhlásenie: „V procese volebnej registrácie budeme dbať na to, aby občania krajín, v ktorých hrozia prípadné postihy za prijatie maďarského občianstva, sa mohli zaregistrovať tak, aby o tom daná krajina nezískala žiadne informácie,“ zdôraznil Semjén. Na konferencii Karpatskej kotliny zároveň spresnil počty uchádzačov o maďarské občianstvo zo zahraničia: „O maďarské občianstvo doteraz požiadalo 330 tisíc zahraničných Maďarov, z nich 300 tisíc už zložilo občiansku prísahu.“

 ČUDNÉ INICIATÍVY

Nový splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny sa netají tým, že ho mrzí, že občania Slovenska podávajú málo žiadostí o cudzie občianstvo do Budapešti. V Rumunsku je to podľa neho viac ako stotisíc záujemcov.

Zrejme to odzrkadľuje aj nejakú vnútornú potrebu zahraničných Maďarov, aby pristúpili k dvojakému občianstvu . „Má to zrejme aj svoje historické dôvody,“ povedal nedávno Nagy. Zjavne nám tak oznámil, čo vo svojom úrade považuje za priorituPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.