3 OTÁZKY pre: Jevgenija Bereznera, organizátora jedinečnej prezentácie


3 OTÁZKY pre: Jevgenija Bereznera, organizátora jedinečnej prezentácie

Výstava, na ktorej sa plače

Zhováral sa Dušan D. KERNÝ

● Ako námestník generálneho riaditeľa organizácie ministerstva kultúry Ruskej federácie  prinášate originálne podujatia na Slovensko, kde ste veľmi dobre známy. Čím je výnimočná terajšia výstava, na ktorú upozorňujú vývesky v Národnom osvetovom centre v Bratislave?

Tentoraz je to výstava Partizánske hnutie na území Ruska, Ukrajiny a Bieloruska v rokoch druhej svetovej vojny. Štátny tajomník MK SR I. Sečík to ocenil ako originálny dobový materiál prezentovaný v novom poňatí, ako prínos k pochopeniu utrpenia a násilia, ktorému boli vystavené miliónové zástupy civilného obyvateľstva na obrovskom území Európy, ako dokumentárny materiál mimoriadnej hodnoty aj pre slovenské publikum.

● Výstava potrvá v bratislavskom Dome umenia do konca mája a nejeden z tých, čo ju pri otvorení zhliadol, mal v očiach slzy, je to výstava, na ktorej sa plače...

Mali sme veľký problém vybrať z tisícok fotodokumentov; tie najbrutálnejšie ani nevystavujeme. Nejedna fotografia barbarského vraždenia civilného obyvateľstva slúžila ako dôkazový materiál pri súdnych procesoch, medziiným aj na Norimberskom. Vybrali sme 320 fotografií. Sú nielen od sovietskych vojnových fotografov, ale sú to aj snímky popráv a masakrov, ktoré sa našli u zajatých nemeckých vojakov, dôstojníkov, ktorí sa nechali pri tých zverstvách fotografovať. Zábery hovoria za všetko. Výstava je doplnená o zvukovú časť – znie 39 originálnych piesní z čias vojny, neupravovaných neskorším aranžmánom.

● Význam podujatia podtrhla účasť vrcholných predstaviteľov veľvyslanectiev Ruskej federácie, Bieloruska, Ukrajiny, Izraela a USA na vernisáži v predvečer osláv porážky fašizmu. Na čo by ste ešte v  upriamili pozornosť návštevníkov?

       Nepochybujeme, že na Slovensku táto expozícia zarezonuje. Pripravovalo ju šesť ruských inštitúcií okrem iného i z materiálov, ktoré sa len nedávno stali dostupné aj v Moskve...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.