3 OTÁZKY PRE: Jozefa Bednára, hovorcu ministerstva kultúry SR


Bednár MKZhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ. Foto: archív.

V roku 2006 ste na svojom blogu v Sme hodnotili vývoj v oblasti celoštátnych denníkov na Slovensku od roku 1990. S konštatovaním „chvalabohu“ ste privítali zánik podľa vás viac-menej straníckych denníkov ako Verejnosť, Nový Slovák, Koridor, Denný Telegraf, Slovenská REPUBLIKA a Nový Deň. Podľa vás to malo prispieť k postupnej štandardizácii mediálneho trhu...

Za svojím názorom si stojím. Tu primárne nejde o to, či je médium stranícke alebo nie, ale o to, či je kvalitné a či dokáže osloviť dostatočnú vzorku čitateľov, divákov alebo poslucháčov... Mediálny trh rozhodol, že spomenuté tituly zanikli. Tak ako zaniklo od roku 1990 aj veľa ďalších médií. Ak by si dokázali získať dostatočne veľké publikum, s čím by prišla aj výraznejšia podpora inzerentov, s najväčšou pravdepodobnosťou by vychádzali aj naďalej.

Stranícke denníky nie sú však  Európe atypické elementy, ale sú dokonca podporované zo štátneho rozpočtu v záujme zachovania plurality médií. Nemyslíte si, že aj na Slovensku absentuje pluralita médií?

Sloboda médií, ktorá je zárukou ich plurality, na Slovensku funguje od roku 1990. Navyše v čase rozvoja internetu a nových médií nie je pre nikoho problém založiť si vlastné médium v on-line priestore, napríklad v podobe blogu či profilu na jednej zo sociálnych sietí. Pokiaľ ide o podporu médií zo strany vlády či rezortu, ministerstvo podporuje každý rok cez grantový program vydávanie periodických a neperiodických umeleckých publikácií. Ako vieme aj samotné Slovenské národné noviny vychádzajú vďaka podpore zo štátneho rozpočtu, keďže vláda každoročne na základe zákona poskytuje Matici slovenskej dotácie a účelové dotácie na jej činnosť. Ale na podporu čisto straníckych médií nevidíme dôvod.

Názory ste publikovali na blogu súkromného média. Zhodujú sa s názorom vedenia ministerstva kultúry na vývoj tlače v slovenskom mediálnom prostredí?

Áno, zhodujú.

                                                                             Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.