3 OTÁZKY PRE: Jozefa MAKÚCHA, guvernéra Národnej banky Slovenska

makúch jozef NBSZhováral sa Ivan BROŽÍK

● NBS vykonáva pravidelný bankový dohľad nad „kondíciou“ bánk, ktoré u nás poskytujú svoje služby. Prelievajú sa problémy zahraničných centrál aj na ich dcérske banky u nás?

Slovenské banky pôsobia na území SR prevažne ako dcérske spoločnosti zahraničných bánk, sú však samostatnými právnymi subjektmi. Pokiaľ ide o znižovanie ratingov materských spoločností slovenských bánk, ku ktorým v poslednom období dochádzalo najmä z dôvodu vývoja situácie na európskych finančných trhoch, toto znižovanie nemá na slovenské banky významný priamy dosah. Slovenské banky sú stabilné a kritériá na kapitálovú primeranosť spĺňajú na vyššej úrovni, ako je to bežné v okolitých krajinách.


Sú v súčasnom období vklady obyvateľov Slovenska v našich bankách chránené tak, aby vkladatelia nemuseli uvažovať o nepremyslených výberoch?

Národná banka Slovenska nemá v súčasnosti nijakú obavu o vklady slovenských obyvateľov v bankách na Slovensku. Slovenské banky sú stabilné a disponujú dostatkom kapitálu. Pokladám za úplný nezmysel, aby si ľudia vyberali svoje eurové vklady a ukladali ich napríklad v inej mene. Po prvé prídu o peniaze za prevod a po druhé stačí si spomenúť, aké problémy narobilo susednému Poľsku, Maďarsku a iným štátom ukladanie vkladov či čerpanie úverov v inej ako domácej mene. 

● Európska komisia prišla s návrhom, aby sa platobné problémy materských bánk riešili stiahnutím kapitálu z ich dcér. Ako sa k takejto úvahe stavia NBS?

Spájať zachraňovanie zahraničných bánk s vkladmi na Slovensku je dosť násilná konštrukcia. Slovenský bankový sektor je autonómny, s vlastnou reguláciou a pravidlami. O direktíve umožňujúcej uprednostniť zachraňovanie bankovej skupiny pred dcérskou bankou sa zatiaľ len diskutuje. Nič ešte nebolo prijaté a sú možné viaceré riešenia. Zatiaľ by som teda ešte nevystavoval účet vyplývajúci zo zavedenia tejto direktívy.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.