3 OTÁZKY pre Otakara KOŘÍNKA, prekladateľa a predsedu Rady Litfondu


3 OTÁZKY pre Otakara KOŘÍNKA, prekladateľa a predsedu Rady Litfondu

Boh ochraňuj naše pamiatky!

Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ - Foto: archív

● Ako predseda Výboru sekcie umeleckého prekladu Literárneho fondu si pamätáte na Letné školy prekladu, ktoré sa konali v budmerickom Domove slovenských spisovateľov. Čo podujatia prinášali?

Boli fórom, na ktorom sa zúčastňovali najmä mladí prekladatelia, a prednášali tam skúsení teoretici aj praktici. Podujatia mali vyše tridsaťročnú tradíciu.

Dnes sa v Budmericiach nemôžu konať. Kultúrna pamiatka a bývalý Domov slovenských spisovateľov síce ešte stojí, ale už ho nespravuje Literárny fond, kde ste aj predsedom Rady ako najvyššieho orgánu fondu. Prečo je objekt bez spisovateľov a spisovatelia bez objektu?

Bývalý minister kultúry Daniel Krajcer po skončení prenájmu vypísal výberové konanie na nový prenájom. Stanovil trhové nájomné na vyše osemdesiattisíc eur ročne. Litfond dovtedy platil nájomné tridsaťtisíc tisíc eur. Nové vysoké nájomné si literáti nemohli dovoliť. Výberové konanie vyhralo isté občianske združenie, ktoré chcelo využívať objekt v Budmericiach na komerčné ciele. Keď však malo uzavrieť zmluvu s ministerstvom kultúry, zistilo, že prenajatý štátny majetok na také ciele podľa zákona nemožno využívať a zmluvu neuzavrelo. Zámok zostal neprenajatý. Očividne chátra a už ho aj vykradli. Ministerstvo muselo najať SBS za tritisíc eur mesačne. Navyše štát prichádza o sumu z nájomného, čo podľa poslaneckého prieskumu už predstavuje stratu stotisíc eur. Zarážajúce sú okrem iného dve veci. Prvá – že minister kultúry Krajcer stanovil v netrhovom rezorte, akým má byť kultúra, trhové nájomné. Azda sám nemal kultúrne povedomie, čo možno neprekvapuje, keď prišiel za ministra kultúry z prostredia súkromnej televízie. Druhá – pred priklepnutím Budmeríc onomu občianskemu združeniu si nedal predložiť zámer, ako bude OZ Budmerice využívať...

Daniel Krajcer kandiduje na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Čo by ste mu odkázali za mnohých spisovateľov a prekladateľov?

Vo svojom programe okrem iného hovorí, že sa bude starať o obnovu pamiatok. Ak sa bude o ne starať tak, ako sa „postaral“ o Budmerice, tak Boh ochraňuj naše pamiatky!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.