3 OTÁZKY pre predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka


Krajňák UPN štvorecTri otázky pre predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondreja Krajňáka

Tí, ktorí ničili životy iným, budú konečne platiť

Ivan Brožík- Foto: archív ÚPN

ÚPN oznámil zámer odobrať výsluhové dôchodky osobám, ktoré pracovali pre bývalú tajnú službu ŠTB, môžete vymedziť okruh, o koho vlastne konkrétne ide? Zamestnancov ŠTB, agentov, donášačov?

V tomto prípade by išlo len o príslušníkov ZNB zaradených v jednotlivých zložkách Štátnej bezpečnosti, ktorý v zmysle právnych predpisov za svoju službu splnili nárok na priznanie a poberanie výsluhového, resp. starobného dôchodku.

Do akej miery je možná neomylnosť v rozhodnutí kto spadá do tejto kategórie a kto nie? Poznáme, ako dopadli mnohé lustračné osvedčenia, je tu aj rozhodovanie súdov.

Osobné spisy príslušníkov ZNB zaradených v jednotlivých zložkách ŠTB obsahujú údaje o priebehu služby a zaradení na konkrétne funkcie v konkrétnom období u konkrétnych zložiek a útvarov ŠtB v rámci ZNB. Kategória je v tomto prípade len jedna - príslušníci ŠTB v služobnom pomere bez rozdielu hodností, alebo funkcií. Ale s tým sa musí vysporiadať zákonodarný zbor a spracovatelia návrhu právnej normy. Po stanovení kritérií je neomylnosť prakticky nulová, lebo dôchodky boli priznané za presne vypočítané roky služby, ktoré sú preukázateľné aj cez sociálnu poisťovňu aj cez evidencie Ministerstva vnútra SR, ktoré ich priznávajú.

Akú podporu, prípadne negatívnu odozvu tomuto legislatívnemu návrhu v súčasnosti ÚPN zaznamenáva z prostredia relevantných politických síl na Slovensku?

ÚPN k predmetnej iniciatíve osobne neskúma odozvy relevantných politických síl na Slovensku. Reakcie na náš podnet u jednotlivcov, či politických strán sú skôr pozitívne ako váhavé. Konečne sme v médiách zaznamenali aj reakciu, ktorá sa týka zmysluplnej činnosti ÚPN.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.