3 otázky pre: Petra BACA, poslanca Európskeho parlamentu


baco peterŠtát musí čeliť diskriminačnej agrárnej politike Únie

Zhováral sa Ivan BROŽÍK - Foto: archív SNN

Dotačná politika Európskej únie je voči slovenským farmárom zjavne nespravodlivá a nevyrovnaná. Vidno to najmä na výške dotácií, ktoré tečú z Bruselu farmárom „starých“ členských krajín. Dokedy budeme svedkami takejto nespravodlivosti?

Asi dovtedy, dokedy to tak necháme. My na Slovensku si musíme najskôr povedať, čo chceme a ako si predstavujeme, že sa k tomu dopracujeme. V agrosektore je takáto organizovaná štátna politika nevyhnutná, lebo prirodzené trhové sily tu nepôsobia dostatočne účinne a globálne sa uznáva, že trh tu zlyháva. Musíme sa k tomu zaviazať napríklad aj Agrárnou doktrínou, prijatou ústavnou väčšinou v NR SR. Takýto dokument má stanoviť naše národnoštátne agrárne (vidiecke) záujmy a naše vzťahy k zahraničiu.

Súčasný stav v agrosektore je viac ako alarmujúci, vo vzťahu k EÚ sme skôr v postavení konkurenta určeného na likvidáciu.

Predávame pôdu cudzincom, aj keď to iné štáty EÚ zo zákona zakazujú alebo administratívne znemožňujú. Máme za sebou prechodné obdobie stanovené pri vstupe do EÚ do konca roku 2013, ale hovorí sa, že sa odkladá vyrovnanie podpôr pre farmárov, nových členov EÚ, na rok 2028. Pritom diskriminácia našich farmárov má priam kolonizačný dosah. Je tu prirodzené riziko, že ekonomicky silnejší partneri v rámci Únie si budú svoje záujmy presadzovať svojou väčšou ekonomickou silou. Sú tu tiež jednoznačné politické kroky presadzovania výhod pre staré členské štáty Európskej únie cez legislatívne a administratívne zásahy. Naše národné dokumenty musia byť na tieto situácie pripravené.

S čím by bolo treba začať?

V roku 2007 sme pripravili a predložili vláde dlhodobú Koncepciu a víziu rozvoja pôdohospodárstva SR. Vláda uložila ministrovi v roku 2011 aktualizovať ju. Jednostranícka vláda je ojedinelá príležitosť na dotiahnutie celej záležitosti do takéhoto dokumentu v NR SR. Zatiaľ sme počuli o tom, že sa urobí nejaká koncepcia, pôvodne do septembra, potom do decembra, ale reálne počúvame len o tom, ako doteraz ani jedna predošlá vláda nemala spracovanú nijakú koncepciu. Prečo si myslíme, že iní budú pracovať za nás, ak my sami nevytvoríme na to predpoklady?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.