3 otázky pre: profesora Ivana LALUHU, účastníka národno-emancipačného zápasu


laluha profesorZhováral sa Dušan D. KERNÝ

Ako priamy aktér vzniku Slovenskej republiky zdôrazňujete, že to bola súčasť európskeho pohybu. Prečo?

Dnes akoby sme zabúdali, že pred dvadsiatimi rokmi bolo na Slovensku i v zahraničí veľa kuvičích hlasov, že Európa a svet vznikajúcu Slovenskú republiku neprijme, že skrachujeme.

Na jeseň 1992 bolo evidentné, že treba urýchlene prejaviť našu vôľu a zabezpečiť si garancie. Naším cieľom nebol separatizmus, ale včlenenie sa ako rovnoprávneho partnera do medzinárodného diania. To bol obsah Vyhlásenia NR SR o členstve Slovenskej republiky v Rade Európy a Vyhlásenia k parlamentom a národom sveta z 3. decembra 1992. Prihlásili sme sa tiež k pokračovaniu, k právnej záväznosti všetkých medzinárodných zmlúv po tom, ako prestane jestvovať ČSFR. Vstup do celoeurópskych organizácií sme vyhlásili za súčasť samostatnej Slovenskej republiky.

Tieto dve významné uznesenia ste formulovali a parlamentu navrhli ako predseda Zahraničného výboru NR SR. Aký bol ich ďalší osud?

Proeurópske rozhodnutia boli prijaté v podstate jednohlasne. V Štrasburgu bolo treba byť čo najskôr, rokovanie Rady Európy sa už začínalo. Po náročnej ceste autom sme zistili, že nemáme termín na prijatie. Vtedy zapôsobilo Dubčekovo meno, prelomilo začiatočný chlad a rezervovanosť a nás na poslednú chvíľu prijala generálna tajomníčka Rady Európy K. Lalumierová vedno s Antonom Hrnkom a Pavlom Kanisom, podpredsedami Zahraničného výboru NR SR. Odpoveď bola pozitívna. Ďalšia z prekážok bola prekonaná.

Takže ste nezmeškali ani vy a ani Slovensko...

Dohodli sme sa s českým partnerom J. Paynom, predsedom ZV ČNR, že žiadosť o prijatie do RE – vtedy rozhodujúcej inštitúcie pred vstupom do EÚ, podáme spoločne ako dôkaz súhlasného demokratického rozdelenia ČSFR. No ukázalo sa, že Česi boli pred nami už o 48 hodín skôr, ale aj tak sme to tesne stihli, na to nemôžem zabudnúť.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.