Zhováral sa Stanislav VANČO - Foto: archív
● V Európskom parlamente má Slovenská republika trinásť poslancov. Stačí Slovensko pokryť svoje záujmy v orgánoch únie?
Nie, a ani podstatné záležitosti. Je to s nami podobné ako s väčšinou ostatných malých a nových členských krajín. V prípade veľkých krajín sa viac angažujú ich početnejšie ministerstvá a odborníci. U nás doma ešte sotva kto tuší – parlament nevynímajúc – ako fungujú európske inštitúcie a ich orgány. Europarlament funguje na báze väčšinového hlasovania, pričom nemusí stačiť, ani keď sa malé krajiny dohodnú na spoločnom postupe – napríklad o poľnohospodárskej politike.
● Slovensko prispieva miliardami eur pomoci a solidarity prostredníctvom eurovalu, hoci krotí deficit štátneho rozpočtu. Je to v poriadku?
V týchto súvislostiach nemám rád pojmy pomoc a solidarita. Prvoradé sú záujmy Slovenska. Lenže naši občania by mali mať informácie a vedieť, že napríklad aj v Grécku ide o záujmy Slovenskej republiky. Čo vedia klienti bánk a sporitelia v dôchodkových správcovských spoločnostiach o tom, že tieto tiež nakupovali grécke dlhopisy? Nie som proti eurovalu, no ak dlžník neplní podmienky, má smolu, ústretovosť nie je namieste. Keď vznikal slovenský štát a potrebovali sme stabilizovať finančnú situáciu republiky, MMF a ďalší veritelia nám dali podmienky a my sme ich museli dodržať. V dnešnej situácii by mala pritvrdiť aj slovenská vláda. A ešte: euroval aj na pomoc bankám? Tie keď skrachujú, neuvidíme z pomoci a solidarity ani cent!
● Slovenský štát pred privatizáciou do svojich bánk „nalial“ 100 miliárd korún...
Privatizácia našich bánk bola podvodom na úkor štátu a občanov, takisto predaje „zlatých vajec“ slovenskej ekonomiky – plynární, energetiky a ďalších, ktoré vtedajšia vláda predala pod cenu. A teraz sa môže stať, že veľké banky vytiahnu peniaze z malých.