● Zvykli sme si na to, že Slovensko je „folklórna veľmoc“. Platí to ešte aj po takmer dvadsiatich rokoch našej samostatnosti?
Určite to platí aj v súčasnosti, napriek neprajným časom, najmä posledných desať rokov, keď sa výrazne znížila ekonomická podpora celému odbornému systému uchovávania, rozvíjania a prezentácie tradičnej ľudovej kultúry zo strany štátu.
Samospráva sa usiluje tento stav zmeniť, no v posledných rokoch sa im postupne znižujú príjmy a takmer celá činnosť je odkázaná na členov folklórnych skupín, resp. súborov, ľudových hudieb, jednotlivcov. Je nemálo regiónov, kde činnosť existuje len vďaka vzťahu – láske k ľudovým tradíciám, k ľudovému umeniu u obyvateľov obcí…
● Ako je to s folklórnym dorastom, teda s mladou generáciou folkloristov? Je dôvod na spokojnosť, alebo je čo zlepšovať?
Dôležité je udržať systém odborno-metodickej starostlivosti zo strany regionálnych kultúrno-osvetových zariadení, ako i Národného osvetového centra. Chýba však väčšia ekonomická podpora odbornej edičnej činnosti, vzdelávania, dokumentácie, regionálnych a celoštátnych prehliadok a súťaží, ktoré sú veľkým motivačným priestorom pre činnosť súborov. Chýba tu aj podpora od školstva. Je neuveriteľné, že prieskumy potvrdzujú výrazný nárast obezity detí, lebo sa málo pohybujú.
● Pôsobíte v Národnom osvetovom centre, ktoré je hlavným organizátorom nášho najvýznamnejšieho Folklórneho festivalu Východná. Aký je momentálne stav tohto najváženejšieho sviatku folklóru?
Folklórny festival vo Východnej je najstarším folklórnym festivalom na Slovensku a popísalo sa o ňom veľa kladných, ale i neférových reflexií najmä od občasných návštevníkov. Tak sa tiež, žiaľ, tvorí mienka. Aj toto medzinárodne renomované podujatie má svoju históriu a peripetie spoločenských i rôznych politických vplyvov. No hlavné je, že po tom všetkom osočovaní a rôznych špekulatívnych záujmoch ešte vôbec je!
Zhováral sa Maroš M. BANČEJ, foto: autor