Bratislava sa dočká dôstojného pamätníka vierozvestov


cyril a metod socha v BAPorota vybrala najlepšie návrhy na súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda

Maroš M. BANČEJ

Verejná anonymná súťaž na výtvarné riešenie súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda vstupuje do svojho finále. V priestoroch Matice slovenskej v Bratislave vyhlásil 21. februára tajomník odbornej poroty Peter Mulík mená tvorcov troch najlepších návrhov, ktoré porota vybrala do záverečného kola súťaže (na fotografii).

         Bratislava sa konečne dočká dôstojného pamätníka našim vierozvestom. Fakt, že úsilie Matice slovenskej a ďalších spoluorganizátorov sochárskej súťaže zarezonovalo medzi umeleckou obcou, dosvedčuje aj účasť dvadsiatich štyroch autorov na verejnej anonymnej súťaži. Ako nám potvrdili viacerí členovia poroty, úroveň prihlásených výtvarných prác bola vysoká a rozhodovanie nebolo ľahké. Napokon tajomník poroty Peter Mulík vyhlásil troch autorov, ktorých diela postúpili do záverečného výberového kola. Sú to Mgr. art. Peter Beňo, Lipany, akad. sochár Anton Gabrík, Modra, a akad. sochár Ján Leško, Trebišov. Ako ďalej uviedol, odborná porota vybrala tri najlepšie návrhy, pričom rozhodla, že neurčí ich poradie. Po dopracovaní týchto návrhov vyhlasovatelia rozhodnú o návrhu, ktorý sa bude realizovať. Vyhlasovatelia súťaže, ktorými sú Matica slovenská, Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru a Spoločnosť svätého Gorazda, veria, že sa súsošie na bratislavskom Hurbanovom námestí podarí zrealizovať v budúcom roku, keď si pripomenieme 1 150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda medzi našich predkov. V každom prípade však čaká iniciátorov ešte veľa práce, aby 270-centimetrové sochy našich vierozvestov definitívne skrášlili tvár centra hlavného mesta Slovenska.

cyril a metod 3 návrhy socha v BAOdborná i laická verejnosť prijali iniciatívu Matice slovenskej, Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru a Spoločnosti svätého Gorazda mimoriadne kladne. Treba vyzdvihnúť aj spoluprácu s predstaviteľmi mestskej samosprávy. O dobrých vzťahoch hovorí tiež fakt, že Matica slovenská (MS) plánuje v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Bratislava vystaviť súťažné návrhy na súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda 13. – 18. marca 2012 v Primaciálnom paláci v Bratislave.


■ DÔSTOJNÉ MIESTO

       Podľa podmienok súťaže lokalitou na umiestnenie súsošia je Hurbanovo námestie  – priestranstvo pred Kostolom Najsvätejšej Trojice a Obchodnou ulicou. Súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda sa bude realizovať v nadživotnej veľkosti s prihliadnutím na jeho architektonické zakomponovanie do priestoru. A ten bol podľa odborníkov vybraný mimoriadne vhodne. Návštevníkom Bratislavy, ktorí vyjdú z historického centra cez Michalskú bránu, sa tak naskytne pohľad na novú dominantu celého priestoru, ktorá spolu s architektonicky výrazným chrámom z prvej polovice 18. storočia má ambície stať sa po súsoší štúrovcov na Námestí Ľudovíta Štúra ďalšou kultúrnou dominantou nášho hlavného mesta. Celkové náklady na projekt stanovili vyhlasovatelia na 165 tisíc eur.

 

■ APEL K UMELCOM TRVÁ

 

 

       Matica slovenská i naďalej vyzýva umelcov, aby sa vo svojej tvorbe upriamili na vyzdvihovanie tých kultúrnych, kresťanských a národných hodnôt, ktoré medzi našich predkov priniesli solúnski bratia. Jeden zo spoluorganizátorov sochárskej súťaže – Spoločnosť svätého Gorazda – v spolupráci s Národným osvetovým centrom vyhlásil na tento rok súťaže Gorazdovo výtvarné Námestovo a Gorazdov literárny Prešov 2012. Je len prirodzené, že umelecké aktivity zamerané spomínaným smerom by mali kulminovať počas významnej slovenskej kultúrnej akcie Košice – hlavné mesto európskej kultúry 2013.

 

Foto: autor

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.